Aktuality
Aktuality
Výstavná sieň na Hlavnom námestí sa premenila na kúzelnú krajinu
Kežmarská výstavná sieň na Hlavnom námestí prešla magickou premenou. V momente, keď človek vstúpil do dverí, ocitol sa vo vianočnej rozprávke. Veľký príbeh Vianoc otvorili honosné modré dvere. Kam viedli? Dozviete sa v nasledujúcich riadkoch, kde nám detaily prezradila stála organizátorka tradičných decembrových výstav Janka Galliková.
Cez štrbinku pootvorených dverí sa dostávame k samej podstate týchto nádherných sviatkov – k chudobným jasličkám v meste Betlehem, v pozadí ktorého sa vyníma Tatranská krajina. Dokonale symbolické spojenie sa zrodilo pod rukami žiakov Spojenej školy Dr. Daniela Fischera 2.
Vychádzajúc z „Tatranského Betlehema“, krok za krokom, mohli sme vychádzať z jednej veľkolepej rozprávky či čarovnej zimnej krajiny do ďalšej. A ďalšej a ďalšej… Snehová kráľovná i princezná z Ľadového kráľovstva, pestrofarebná armáda Luskáčikov, dedinka ponorená do snehovej pokrývky obývaná pestrofarebnými snehuliakmi, vznešení traja králi zachytení v momente ako našli svoj vytúžený cieľ, nádhera rôznorodosti krehkých snehových vločiek či nežné ozdôbky nad hlavami dotvárajúce nezameniteľného ducha Vianoc. O všetky tieto diela sa postarali deti z materských škôl a žiaci základných škôl v Kežmarku.
Jedinečná tradícia v Kežmarku
Decembrové výstavy s názvom Vianoce pod Tatrami sa v Kežmarku organizujú už nespočetné množstvo rokov. Napriek tomu sú však každý jeden rok výnimočné. I keď nosná téma je vždy tá istá, jej prevedenie je zakaždým až neuveriteľne odlišné a originálne.
Na mnohé z nich spomína dlhoročná organizátorka Janka Galliková, ktorú si ako vedúcu príprav tejto výstavy pamätajú mnohé žiačky základných škôl – dnes už dospelé ženy so svojimi rodinami. Kežmarčania umelkyňu Janku poznajú ako triednu učiteľku a pedagogičku vyučujúcu dejepis i výtvarnú výchovu. Už sedemnásť rokov ju možno zároveň stretávať aj v priestoroch kežmarskej Základnej umeleckej školy Antona Cígera, kde sprevádza mladých umelcov svetom umenia a odovzdáva im svoje hodnotné skúsenosti. Ľudia z umeleckých kruhov ju vnímajú ako talentovanú maliarku, sochárku a experimentátorku s rozličnými výtvarnými technikami. Ako autorka sa spolupodieľala na tvorbe viacerých publikácii. Okrem toho pôsobí ako členka Klubu kežmarských výtvarníkov a Spišského dejepisného spolku.
Každá výstava má svoj vlastný vývoj
Janka Galliková prezrádza pár detailov z príprav výstavy Vianoce pod Tatrami. Okrem toho, že vníma ako svojsky sa vyvíjala doposiaľ každá táto výstava, v súčasnosti vníma ako častú umeleckú techniku kašírovanie. Pod týmto termínom si môžete predstaviť spôsob spracovania natrhaného, rozdrveného alebo pomletého papiera lepením na ľubovoľné formy, v ktorých táto hmota uschne do požadovaného tvaru. Takýmto relatívne jednoduchým spôsobom, vhodným aj pre deti, vznikajú vskutku unikátne modely. I keď toto slovko nie je medzi laikmi bežné, kašírovanie tu bolo už oddávna, dokonca ešte pred Kristom.
Práve s touto zaujímavou umeleckou technikou, konkrétne pri kašírovaní obrovskej sviece, si Janka Galliková spája myšlienku, ktorá sa jej zapísala do srdca: „Vianoce nemajú byť iba pod stromčekom, ale najmä v srdciach ľudí. Možno vy ste tou jedinou sviecou, ktorá žiari v srdciach iných ľudí“.
Text a foto: Gabriela Tomajková