Aktuality

Vypílenie stromov pri tréningovom futbalovom štadióne bolo nevyhnutné, reaguje mesto na podnety

08_02_Výrub stromov_UPREDNOSTNIŤ

V uplynulých mesiacoch došlo v meste Kežmarok k výrubu stromov, čo vyvolalo búrlivú diskusiu a vyústilo do niekoľkých podnetov. Podnety sa týkajú lokality za nákupným areálom InterCora Juh. Vypílené stromy sa nachádzali v susedstve starého futbalového štadióna určeného na tréningy. Mesto dôvodí, že odstránenie stromov bolo nevyhnutné. Opiera sa pritom o posúdenie odborníkov na ochranu prírody.

 

Ohrozovali okoloidúcich

Stromy, ktoré boli vyrúbané, a ktoré identifikovali ľudia na sociálnych sieťach, boli staré topole čierne. Vysvetlenia sa zhostil tunajší mestský úrad. „Niektoré stromy, ktoré roky zdobili naše ulice a športoviská, dosiahli svoj životný cyklus a predstavovali vážne bezpečnostné riziko,“ vyjasnilo oddelenie rozvoja mesta a výstavby.

Oddelenie výrub zdôvodnilo predovšetkým tým, že niektoré topole čierne v lokalite boli v uplynulých rokoch napadnuté dvomi nebezpečnými hubovými ochoreniami: trúdnatcom kopytovitým a trúdnikom jedľovým. „Tieto drevokazné huby spôsobujú postupné odumieranie stromov zvnútra, čím sa ich stabilita výrazne oslabuje. Napadnutie uvedenými hubovými patogénmi spôsobilo výrazné oslabenie drevnej hmoty stromov, čo viedlo k zníženiu ich stability a zvýšenému riziku zlomu alebo vyvrátenia,“ dôvodia z úseku výstavby, dopravy a životného prostredia predmetného oddelenia.

Mesto stromy lemujúce chodník a futbalový areál vo frekventovanej oblasti dalo vyrúbať i kvôli potenciálnym nehodám spôsobeným pádom poškodených stromov. Tie objektívne mohli nastať, keďže vlani jeden z týchto stromov neodolal a zrútil sa. „Po odbornom posúdení arboristov a odborníkov na ochranu prírody sme pristúpili k odstráneniu nebezpečných stromov a vyfrézovaniu ich pňov, aby sa predišlo ďalším rizikám,“ objasnilo oddelenie rozvoja a výstavby.

 

Nevhodnosť topoľov v mestách

Na margo stromu – topoľa čierneho – oddelenie spresnilo, že ide o strom s krátkou životnosťou a náchylnosťou na poškodenia. Konštatuje, že topoľové drevo má síce široké využitie v priemysle, no kvôli nízkej odolnosti sa v stavebníctve využíva ojedinele.

Životnosť topoľa v prirodzených podmienkach sa pohybuje od sto do 150 rokov, v mestskom prostredí je však jeho životnosť výrazne kratšia. To, že sa topoľ v meste dožije iba od 40 do 70 rokov, ovplyvňuje viacero faktorov. Topoľ je citlivý na smog a znečistenie, v mestských podmienkach často nemá dostatok miesta na rast koreňov Oslabiť ho môžu chodníky, cesty a blízke stavby. Jeho degradáciu však najväčšmi urýchľujú spomenuté hubové ochorenia – čo bol prípad vyrúbaných topoľov.

Na zachovanie rovnováhy mesto naplánovalo náhradnú výsadbu. Tá sa obyčajne realizuje až po vypílení starých stromov. Pôjde o zdravé dreviny, ktoré sú vhodnejšie pre mestské prostredie a budú odolnejšie voči chorobám. „Náhradná výsadba je naplánovaná na nadchádzajúcu jarnú sezónu, pričom budeme informovať verejnosť o presných termínoch a miestach výsadby,“ uviedol úsek výstavby, dopravy a životného prostredia. Oddelenie nateraz nekonkretizovalo, o aký druh drevín má ísť.

Noviny Kežmarok v minulom vydaní informovali, že v lokalite dôjde k modernizácii tréningového futbalového štadióna. Ide o investíciu vo výške 1,6 milióna eur.

Kristián Krempaský, foto: Úsek výstavby, dopravy a životného prostredia oddelenia rozvoja mesta  výstavby Mestského úradu Kežmarok

Text k titulnej foto: Na kombosnímke napadnuté drevo spílených topoľov čiernych za areálom InterCora Juh.