Aktuality
Aktuality
Organizácia predmetových olympiád je dlhodobo náročný proces
Slovenčina, biológia, pytagoriáda, gymnastika, spev a mnohé ďalšie. Prvenstvo v olympiádach a súťažiach žiakom pripisuje významný kredit. Najmä z pohľadu prijímacích skúšok. Čo sa však skrýva za prípravou takýchto olympiád okrem tvrdej práce súťažiacich? Zaujímavé informácie zo zákulisia nám predostreli pedagogickí zamestnanci kežmarského centra voľného času (CVČ) – Martin Remeň a Miriama Reznická.
Olympiády pre žiakov a študentov delíme do troch kategórií: predmetové, športové a talentové. Každá z nich má svoje vlastné špecifiká. Vyhlasovateľom súťaží a predmetových olympiád je Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky, ktoré následne posúva kompetenciu v tejto veci na Regionálne úrady školskej správy (RÚŠS). Náš okres spadá pod takýto úrad v Prešove. Centrum voľného času Kežmarok sa ako poverený organizátor pre celý okres zaväzuje zmluvou. Hoci sa to na prvý pohľad nemusí zdať, organizácia takýchto podujatí je veľmi náročná a vyžaduje si komplikovaný a komplexný proces. Systém sa optimalizoval dlhodobo, skúsenosťami z mnohých rokov, preto by pre kraj nebolo vôbec jednoduché organizátora vymeniť.
Pred okresným kolom olympiád pod záštitou nášho CVČ prebiehajú školské kolá a po okresnom kole zase krajské a celoslovenské. Tieto tri kolá už kežmarské centrum nemá v kompetencii, zamerané je len na okresné kolá – a čo sa týka predmetových olympiád, tie organizuje iba pre základné školy.
Proces je veľmi náročný
RÚŠS je každý rok pridelený rozpočet na kalendárny rok. CVČ v Kežmarku však funguje v režime školského roka, čo celkovú organizáciu komplikuje. Z tohto rozpočtu sa totiž definuje následná hodnota cien pre výhercov, príspevok na stravu, materiálno-technické zabezpečenie aj symbolická odmena pre komisiu.
Termíny predmetových olympiád sú striktne dané ministerstvom a konajú sa vždy plošne. Aj z toho hľadiska je to pre kežmarské CVČ neraz veľmi náročné, najmä keď sa vyhlási viac olympiád niekoľko dní po sebe. Tieto termíny si organizátor musí strážiť na vlastnú zodpovednosť, rovnako ako jednotlivé školy. Jednou z podmienok je, aby sa na každú z olympiád prihlásilo minimálne desať detí z okresu, inak kraj organizátorovi neposkytne potrebné financie. Kežmarské CVČ sa okrem toho ako organizátor vždy usiluje o to, aby obsadenie zástupcov škôl, teda súťažiacich, bolo vždy spravodlivé a aby každá škola mala svojich zástupcov v rovnakom počte. Čo sa týka testov, tie zabezpečuje pre okres vždy kraj.
Odbornú porotu tvoria traja členovia, konkrétne učiteľky z Kežmarku a vo väčšine prípadov sa ich zloženie nemení. Naši organizátori majú nepriaznivú skúsenosť, že rodičia sa zo svojho subjektívneho pohľadu zvyknú sťažovať na výsledky, avšak záver komisie dal doposiaľ zakaždým za pravdu kežmarskému CVČ, pričom nahliadnuť do hodnotenia spätne je možné tiež. Zároveň je nutné uvedomiť si, že pokiaľ žiak figuruje vo výsledkoch ako prvý, avšak ako riešiteľ je neúspešný, nemôže dostať diplom.
Súťaže odhaľujú mnohé talenty
Pod talentovými súťažami si môžete predstaviť tradičné súťaže ako Hviezdoslavov Kubín (poézia), Šaliansky Maťko (próza), Slávik Slovenska (ľudové piesne) a Slávici z lavice (spev). Práve v týchto súťažiach dokážeme identifikovať všeobecne najvýraznejšie talenty, keďže súťažiaci sa v týchto typoch súťaží bežne opakujú. Výrazný podiel recitačných a speváckych talentov pochádza podľa slov organizátorov zo ZŠ s MŠ Nižná brána. Ich žiačka to dotiahla aj na celoslovenské kolo. Ako výborná speváčka sa do ich pamäte zapísala i mladá speváčka z Veľkej Lomnice. Vzhľadom na charakter talentovej súťaže, hodnotenie výkonov súťažiacich je vždy ovplyvnené subjektívnym posudkom porotcov. Z toho dôvodu sa občas stáva, že niektorí zúčastnení môžu pri hodnotení cítiť krivdu.
Šport má vlastné pravidlá
Športové súťaže sú jedinou kategóriou, pri ktorých si pracovníci CVČ môžu určovať dátumy sami. V ostatných prípadoch sa totiž musia prísne riadiť termínmi stanovenými ministerstvom školstva. Súťaže sa konajú viackrát do roka, pričom športové sa už po 22. novembri do konca kalendárneho roka nekonajú a v polovici januára sa opäť spustia – trvajú až od mája. Následne sa konajú krajské kolá.
Predmetové olympiády sú pre organizátorov tvrdým orieškom
Záujem žiakov o olympiády z vyučovacích predmetov pramení najmä v motivácii prejsť prijímacími skúškami na stredné školy. V určitých predmetoch zaznamenali naši organizátori nárast kvality prebiehajúcich predmetových olympiád. Týka sa to napríklad olympiády z Geografie, ktorej testy si držia určitý štandard, sú náročné, no napriek tomu úspešní riešitelia pribúdajú a počítajú sa v desiatkach. Naopak, testy z pytagoriády neraz pozostávajú z neprimerane náročných zadaní, ktoré nekorešpondujú s vyučovanou úrovňou žiakov na základných školách, ale skôr na tých stredných.
Aká škola, taký žiak?
Všeobecne môžeme povedať, že k najmenej obľúbeným olympiádam zo súdka predmetových, patrí technická. Naopak, najpopulárnejšia je pytagoriáda. Podľa organizátorov nie je možné jasne definovať aké druhy talentov prevládajú na ktorej škole konkrétne. Generácie sa striedajú a výsledky žiakov sa menia. Ak by sme však mali zvýrazniť prednosti kežmarských škôl, môžeme všeobecne povedať, že Spojená škola Hradné námestie je výraznejšie zameraná na jazykové zdatnosti. Spojená škola Dr. Daniela Fischera preferuje všeobecné vzdelanie a na všetky predmety kladie rovnaký dôraz. K prírodovedným predmetom inklinuje zase ZŠ s MŠ svätého Kríža. V rámci okresu, mimo nášho mesta, môžeme zase vyzdvihnúť žiakov z Lendaku, ktorí sú úspešní v slovenskom jazyku. Víťazi všetkých olympiád, ktoré pre okres organizuje CVČ Kežmarok, sú verejne dostupné na oficiálnej stránke centra, nahliadnuť do nich teda môže široká verejnosť.
Pandémia priniesla prospešný elektronický systém
„Elektronický systém vedenia a vyhodnocovania predmetových olympiád je vskutku výborný a nedá sa oklamať,“ chváli novinku zavedenú počas pandémie koronavírusu Martin Remeň, ktorý sa organizovaniu olympiád venuje už osem rokov. Do tejto „elektronickej doby“ sa totiž všetko posielalo prácne – korešpondenčne.
Systém je natoľko inteligentný, že dokáže vyhodnotiť aj zložitejšie prípady. Napríklad, ak majú viacerí riešitelia rovnaký počet bodov, systém sám vyhodnotí, ktoré časti testu majú dôležitejšiu váhu a na základe tohto relevantného merania vyhodnotí konečné výsledky skutočne spravodlivo. Ak sa aj napriek tomu na jednej priečke umiestnia viacerí riešitelia, ocenenie pre dané miesto sa medzi nich rozdelí.
Napriek všetkým značným výhodám má však aj tento systém minimálne jeden nedostatok. Výsledky totiž zverejňuje až dva či tri týždne po olympiáde, hoci reálne výsledky sú známe už oveľa skôr. Tento termín je pritom pre mnohých žiakov smerodajný, najmä ak majú dané výsledky zavážiť pri prijatí na strednú školu.
Kežmarskí organizátori to zvládajú nadpriemerne
CVČ Kežmarok si za svoje dlhodobé a vskutku úspešné organizovanie okresných olympiád zaslúži veľkú pochvalu. Za organizáciou olympiád sa totiž skrýva skutočne tvrdá práca. Sme jediný okres v kraji, ktorý organizuje športové aj predmetové olympiády a všetky doposiaľ prebehli úspešne. Paradoxom je, že práve naše centrum disponuje oproti iným organizátorom najnižším počtom pracovníkov, ktorí riešia kompletnú organizáciu olympiád. Sú totižto len traja a neexistuje u nich žiadna zastupiteľnosť. Svojou prácou môžu byť bezpochyby vzorom.
Ako sa našim organizátorom darí robiť takmer nemožné? Okrem toho, že sú veľmi pracovití, sú aj skromní. Usilujú sa robiť si svoju prácu vždy na maximum. Miriam Reznická popisuje cestu k úspešnej organizácii nasledovnými slovami: „Nehráme sa na to, kto má pravdu a kto nie, ale hľadáme riešenie.“ Na záver dodáva Miriam odkaz pre všetkých súťažiacich: „Nebojte sa, takto výsledky k lepšiemu aj tak neovplyvníte. Spoliehajte sa na svoje vedomosti!“
Gabriela Tomajková, foto: archív CVČ Kežmarok