Aktuality
Aktuality
Ďalšie rekonštrukcie chodníkov sú na obzore
V uplynulom roku Kežmarok rekonštruoval chodníky a cesty vo viacerých lokalitách. Na stole je aktuálne rozpracovaná ďalšia etapa rekonštrukcií. Táto etapa sa dotkne primárne ulice Biela voda. Aktuálne nie je známe, kedy rekonštrukcia prebehne, rieši sa otázka zdrojov na jej zahájenie.
Trojica ulíc vyžadujúcich si akútnu opravu chodníkov
Spomínaná ďalšia etapa rekonštrukcie chodníkov – predovšetkým v lokalite Biela voda – vychádza čiastočne z početných podnetov a sťažností tamojších obyvateľov a čiastočne z prieskumu dotknutých oblastí. Z prieskumu vyplynulo, že ich stav je nevyhovujúci. Popri Bielej vode sú v mapke projektu zaznačené ešte ďalšie dve lokality, pri ktorých možno hovoriť – pokiaľ ide o potrebu rekonštrukcie – o urgencii.
Ide o Ulicu Nižná brána, kde sa má rekonštruovať celý chodník obopínajúci areál tamojšej školy a škôlky. A tiež o Ulicu Toporcerova, kde opotrebované chodníky lemujú hlavný ťah Kežmarkom, teda cestu I. triedy s číslom 66.
V mape sú zaznačené i ďalšie lokality, ktoré projekt rieši. Pri tých však neplatí vysoký stupeň nutnosti rekonštrukcie. Preto sa nimi v našom texte zaoberať nebudeme.
Špecifiká
Pokiaľ ide o detailnejší pohľad do projektu, oddelenie rozvoja mesta a výstavby redakcii poskytlo niekoľko podstatných informácií. V prvom rade ide len o rekonštrukcie existujúcich chodníkov, nateraz nie o vybudovanie nových. Tieto chodníky prejdú úplnou rekonštrukciou tak, aby spĺňali najnovšie štandardy. „Nová dlažba musí byť odolná voči UV žiareniu, mrazuvzdorná a odolná voči soliam,“ uvádza sa v špecifikácii.
Nové chodníky musia spĺňať i niekoľko ekologických požiadaviek. „Priľahlý terén sa vyspáduje tak, aby sa zabránilo stekaniu dažďovej vody na chodník. Táto úprava umožňuje zadržiavanie vody v krajine, čím sa zlepšuje miestna mikroklíma, obmedzuje sa prehrievanie územia a nezaťažuje sa dažďová kanalizácia s odtokom do vodných tokov, čím za zmierňujú dopady prívalových povodní,“ zdôvodňuje projektant. Pripomeňme, že už niekoľko rokov je normou, že všetky rekonštruované chodníky v meste musia spĺňať takýto štandard.
K uliciam
Keď sme spomínali ulicu Biela voda ako prioritnú, podotýkame, že by mala prejsť rekonštrukciou ideálne ako prvá. V pláne je zrekonštruovať všetky vetvy tejto ulice. Dôvodí sa i tým, že v blízkosti tejto oblasti sídli Súkromná spojená škola Biela voda, ktorej študentmi sú najmä rómski žiaci, a tak bude rekonštrukcia zahŕňať i sociálny aspekt voči tzv. marginalizovaným komunitám. O tejto škole napísala vlani výborný text Gabriela Tomajková, redaktorka Novín Kežmarok. Nájdete ho vo vlaňajšom októbrovom vydaní na strane 11.
Pri ulici Nižná brána sú navrhnuté štyri vetvy chodníkov premenlivej šírky v celkovej dĺžke 625 metrov. „Stavebné úpravy pozostávajú zo zarezania konštrukcie vozovky pozdĺž cesty. Existujúce obrubníky sa vybúrajú. Pôvodná konštrukcia chodníka sa vybúra do požadovanej výšky. Do betónového lôžka sa osadia betónové obrubníky. V miestach vjazdov a napojení na okolité komunikácie sa obrubníky zrealizujú ako bezbariérové,“ znie opis postupu chystaných rekonštrukčných prác.
Podobný postup platí i pre Toprocerovu ulicu. Projekt uvádza, že „navrhnutý je chodník pre peších premenlivej šírky, dĺžky 227 + 18 metrov“. Chodník začína na Toporcerovej ulici a okolo okresného úradu pokračuje až na Ulicu Dr. Alexandra.
Tému monitorujeme, v prípade zistenia nových informácii o rekonštrukciách chodníkov ju budeme aktualizovať.
Text a foto: Kristián Krempaský