Aktuality

Čo prináša ďalší ekoprojekt vodozádržných opatrení?

10_01_Vodozádržné opatrenia II

Približne pred rokom Noviny Kežmarok informovali o dokončení prvého projektu vodozádržných opatrení. Ich realizácia objektívne pozdvihla úroveň pripravenosti nášho mesta na vrtochy počasia. Vodozádržné opatrenia pomáhajú predchádzať jeho náhlym a nepredvídateľným zmenám. Na stole je aktuálne druhý projekt podobného charakteru. Rieši veľké parkovisko na ulici Nižná brána.

 

Nová séria opatrení sústredená do jednej lokality

Prvý projekt opatrení na zadržanie vlahy v meste sa vyznačoval tým, že ho radnica realizovala roztrúsene. Vo viacerých kežmarských lokalitách – pri škole, v blízkosti centra či na Weilburskej ulici – pribudli vodozádržné ekoprvky. Vybudovali sa tri zelené steny, 19 dažďových záhrad, šesť retenčných nádrží na polievanie záhrad a zrekonštruovalo sa parkovisko na Ulici Dr. Vojtecha Alexandra tak, že po novom má schopnosť zachytávať vodu. Realizáciu projektu zabezpečil nenávratný príspevok vo výške 960-tisíc eur.

Druhý projekt, ktorý by sme mohli charakterizovať ako voľné pokračovanie prvého, bude tiež hradený z nenávratného príspevku. Oproti prvému projektu bude podporený v tretinovej výške, teda v sume 320-tisíc eur. Od prvého projektu sa druhý líši i tým, že namiesto roztrúsenia prvkov opatrení ich koncentruje iba na jedno miesto. Konkrétne na parkovisko na ulici Nižná brána – vedľa budovy známej ako Severka.

Pripomeňme, že absolútnou métou vodozádržných opatrení je zadržanie čo najväčšieho množstva vody, ktorá by z mesta inak odtiekla. Opatrenia majú zároveň funkciu obranného mechanizmu voči výkyvom počasia.

V súvislosti s týmito opatreniami sa prednostne skloňujú intenzívne suchá, ktoré sme už niekoľko ráz zažili. Prišli buď náhle alebo plazivo, postupne. A úzko súvisia i s globálnym otepľovaním. Neopomeňme však i silné búrky, lejaky, lokálne povodne (katastrofálny rok 2010) či krupobitia.

 

Parkovisko na Nižnej bráne

Ako sme spomenuli, nový projekt vodozádržných opatrení sa bude týkať iba jednej lokality. Tou je parkovisko na ulici Nižná brána v severnej časti mesta. Parkovisko je pre Kežmarčanov rozpoznateľné vďaka tomu, že priamo susedí s budovou, ktorú poznáme pod názvom Severka. V tejto lokalite mesto taktiež plánuje revitalizovať vnútroblok ulíc Možiarska, Garbiarska a Nižná brána.

Väčšie, ale dnes už zastarané a opotrebované parkovisko, sa má podľa informácií z projektovej dokumentácie regenerovať. Postúpi prestavbu, počas ktorej dôjde k miernemu zväčšeniu parkovacích miest, rozšíri sa prístupová komunikácia a z aktuálneho počtu 60 parkovacích miest tri zaniknú. Stratu miest však bude suplovať väčší komfort pre parkujúcich.

Povrch parkoviska bude po novom vodopriepustný. Opotrebovaný asfalt nahradia vegetačné tvárnice a priepustná zámková dlažba. „Zlepšia sa environmentálne aspekty verejného priestranstva a zvýši sa technická, krajinárska, sadovnícka, spoločenská, vybavenostná a kultúrna úroveň jestvujúceho parkoviska,“ uvádza sa v projektovej dokumentácii.

 

Z detailov

V tomto bode prechádzame k najpodstatnejšej časti nášho textu – k špecifikám parkoviska v novej, revitalizovanej podobe. Novovybudované vodozádržné opatrenia na parkovisku s plochou takmer 2-tisíc m2 budú pozostávať z technických opatrení a tzv. zelených (presnejšie ekologických) opatrení.

Tie prvé sa týkajú stavebných úprav, a to výmeny nepriepustného (asfaltového) povrchu parkoviska za vodopriepustný povrch. Tie druhé, zelené, sa týkajú sadovníckych úprav. Sadovnícke úpravy zároveň pozmenia vizuálny charakter lokality. V rohoch parkoviska vzniknú štyri dažďové jazierka a súbežne so zatrávnením plochy okolo parkoviska sa vysadí 18 stromov.

Nový projekt vodozádržných opatrení teda kladie silný zreteľ na ekologický aspekt. „Realizácia projektu v urbanizovanom prostredí prispeje k posilneniu ekosystémových prvkov: vodozádržných, ekostabilizačných, produkčných, kultúrnych a hygienických – a to zavádzaním systémových prvkov znižovania prívalových vôd a uplatnením zdravých ekosystémov,“ uviedli na margo novej série vodozádržných opatrení z úseku prípravy investícií oddelenia rozvoja mesta a výstavby.

Oddelenie priblížilo, že s prácami by mesto malo začať buď v lete alebo v jeseni aktuálneho roka. Zároveň podotklo, že projekt je spolufinancovaný Európskou úniou v rámci Programu Slovensko. Ako sme uviedli, celková suma nenávratného príspevku je 320-tisíc eur. Redakcia posuny v projekte monitoruje, o začatí výstavby budeme včas informovať.

Kristián Krempaský, foto: Ondrej Miškovič, Kristián Krempaský

 

 


Text pod foto 1: Súčasný stav parkoviska na ulici Nižná brána. Na snímke auto vchádza do areálu parkoviska, v pozadí budova Severky.

Text pod foto 2: Špeciálne dažďové záhrady v areáli Kežmarského hradu, snímka zo zrealizovaných prvkov Vodozádržných opatrení I.

Text pod foto 3: Príprava infraštruktúry vedúcej k zelenej stene v areáli ZŠ s MŠ Nižná brána, snímka zo zrealizovaných prvkov Vodozádržných opatrení I.

Text pod foto 4: Zakopávanie retenčnej nádrže v areáli ZŠ s MŠ Nižná brána, snímka zo zrealizovaných prvkov Vodozádržných opatrení I.

Text pod foto 5: Príprava jám na osádzanie potrubia ústiaceho do retenčnej nádrže. Potrubie zachytáva vodu z odkvapov strechy školy, snímka zo zrealizovaných prvkov Vodozádržných opatrení I.

Text pod foto 6: Vodozádržné parkovisko na Ulici Dr. Vojtecha Alexandra bude mať so svojim náprotivkom na Ulici Nižná brána po jeho revitalizácii množstvo spoločných charakteristík a podobností. Pôjde o dva najekologickejšie riešené parkoviská v Kežmarku, snímka zo zrealizovaných prvkov Vodozádržných opatrení I. (túto foto roztiahnuť na celý spodok strany 11)

Galéria