Aktuality
Aktuality
Mestská knižnica získala množstvo nových titulov
Kežmarská knižnica sa môže pochváliť nielen svojou širokou ponukou kníh, ale aj aktuálnosťou. Na poličkách totiž určite nenájdete samé nemoderné knihy zapadnuté prachom, práve naopak. Knihovníci sa neustále usilujú o získavanie nových populárnych titulov.
V regáloch našej knižnice nájdete nejeden literárny skvost, množstvo kvalitných publikácií a hodnotných diel. Hodnotenie každej jednej knihy sa nezaobíde bez subjektivity. Knihovníci pri výbere nových kúskov preto vzhliadajú najmä na frekvenciu výpožičiek a preferencie miestnych čitateľov. „Citlivo vnímame čo sa tu číta, čo ľudia majú radi a podľa toho vyberáme nové tituly,“ vysvetľuje kežmarským čitateľom dobre známa knihovníčka Lenka Kovalská.
Fond na podporu umenia má pre nás veľký význam
Fond na podporu umenia ako verejnoprávna inštitúcia sa dlhodobo podieľa na podpore rozvoja umeleckých aktivít, kultúry a kreatívneho priemyslu. Naša knižnica nie je výnimkou a vďaka tejto organizácii dokážeme spolufinancovať nákup nových kníh podľa aktuálnych potrieb registrovaných čitateľov. Fond nahrádza významnú časť dotačného systému ministerstva kultúry a funguje nezávisle od ústredných orgánov štátnej správy.
„Spolupráca s Fondom na podporu umenia nám umožňuje pravidelne rozširovať náš knižničný fond o moderné a kvalitné publikácie. Veľmi si túto podporu vážime, pretože čitateľom môžeme prinášať ešte väčší výber kníh,“ vysvetľuje ďalej Lenka Kovalská.
A ako vlastne táto spolupráca konkrétne funguje? Fond na podporu umenia (nielen) našu knižnicu každý rok odmení určitou sumou. V roku 2024 táto suma predstavovala 4-tisíc eur, za ktoré sa v priebehu celého roka dokupovali do knižného fondu najčerstvejšie novinky. K tomu, aby sme takúto formu štátnej pomoci pre knižnice mohli reálne využiť, je potrebné splniť konkrétne stanovené podmienky na podávanie žiadostí. Tie následne vyhodnocuje komisia ministerstva kultúry. Nevyhnutnou podmienkou pre užívanie finančnej podpory je spolufinancovanie. Knižnica teda spravidla vždy musí využívať pri nákupe kníh aj vlastné zdroje.
Čerstvé novinky postupne pribúdajú na každom oddelení
Nové tituly zahŕňajú široké spektrum žánrov – od beletrie, cez odbornú literatúru, až po knihy pre deti a mládež. Čitatelia sa tak môžu tešiť na zaujímavé príbehy, inšpiratívne diela a aktuálne poznatky, ktoré obohatia ich vedomosti aj voľný čas. Najnovší klenot našej knižnice, ktorý si zaslúži osobitnú pozornosť je výtlačok limitovanej publikácie od Hany Lasicovej, v ktorom autorka mapuje život a diela svojho otca – slovenskej legendy Milana Lasicu. I keď výtlačok pozostáva z výberu tých najdôležitejších momentov života tohto velikána, napriek tomu je rozmerný. Vzhľadom na charakter tohto významného diela je v našej knižnici k dispozícii k nahliadnutiu, nepožičiava sa teda domov.
Ďalším zaujímavým nováčikom knižničných priestorov je trio publikácií, o ktoré sa postaral známy neuropsychológ Robert Krause. V každej knihe osobitne skúma detský mozog v jednotlivých štádiách rastu – od novorodenca, cez batoľa až po predškoláka. Tieto populárno-náučné publikácie sú jedinečnou barličkou vo výchove detí a knihovníčka Lenka ich vrelo odporúča všetkým rodičom. Doktor Krause síce odborne, no napriek tomu zrozumiteľne pre bežných laikov, na konkrétnych prípadoch približuje fungovanie detského mozgu, vysvetľuje jeho dozrievanie a svojim vedecko-faktickým prístupom vyvracia mnohé známe mýty a zaužívané myšlienkové stereotypy.
Naša knižnica plní priania kežmarským čitateľom
Knihovníčka Kovalská definuje ďalšie aspekty výberu nových kníh: „Z každého žánru sme sa snažili doplniť najčítanejších autorov. Dlhodobo žiadané sú detektívky, kde sú preferovaní autori ako Jo Nesbo či Arlidge. Zároveň dbáme aj na dopĺňanie ďalších dielov kníh, vydávaných v sériách. Nikdy nezabúdame na detského čitateľa, kde fond rozširujeme najmä o publikácie v sériách. Zaujímavou novinkou je dielo Tajomná dračia škola.“
Všetky nové knihy sú už dostupné na prezenčné aj výpožičné účely. Mestská knižnica týmto pozýva všetkých milovníkov literatúry, aby si prišli vybrať svoje obľúbené tituly a objavili, čo nové na nich čaká. „Čítajme deťom aspoň dvadsať minút denne a svet bude krajší,“ dodáva na záver poetickú, no pravdivú myšlienku naša knihovníčka Lenka.
Text a foto: Gabriela Tomajková