Aktuality
Aktuality
Zimná sezóna v Tatrách prichádza. Na čo všetko je dobré sa pripraviť?
Príroda v našich veľhorách je i počas zimného obdobia krásna, avšak rovnako ako aj v lete, prináša pobyt v nej svoje riziká, na ktoré je potrebné sa pripraviť a predísť tak možným nešťastiam. O týchto rizikách a forme prevencie sme sa porozprávali so skúseným profesionálnym záchranárom Horskej záchrannej služby Igorom Trgiňom.
Bez ohľadu na to, aká náročná túra nás čaká, je potrebné sa na ňu zodpovedne pripraviť. Nikdy nevieme, kde môže prísť k úrazu alebo niečomu ešte horšiemu. „Ľudia by si mali uvedomiť, že v zime panuje v horách trochu iný režim, než počas leta. Dni sú kratšie a samozrejme je aj omnoho chladnejšie. Turistické chodníky sú otvorené iba po chaty, prechodové sedlá medzi chatami i dolinami sú počas zimy uzavreté,“ pripomenul hneď na začiatku skúsený záchranár.
Pozor na lavíny, sledujte výstrahy!
I na turistických chodníkoch však hrozí istá forma nebezpečenstva, ktorá prichádza s pribúdajúcou snehovou prikrývkou. „Hrozia lavíny, ktoré atakujú i sprístupnené chodníky ku chatám. Preto je veľmi dôležité si deň pred samotnou túrou pozrieť na stránkach Horskej služby alebo Strediska lavínovej prevencie, aký je stupeň lavínového nebezpečenstva. Na týchto stránkach sa dajú dohľadať aj informácie o tom, v akých miestach je nebezpečenstvo pádu lavín najvyššie. Toto sú pre turistu veľmi dôležité informácie,“ objasnil Igor Trgiňa. Dôležité je mať i správnu výbavu, ktorá nám môže pomôcť aj v prípade priameho rizika pádu lavíny. „Ak už turista chce mať pri sebe lavínovú výstroj, tak odporúčame ju mať celú, teda lavínovú lopatku, sondu i lavínový prístroj. Existujú aj lavínové batohy, ktoré sú aktívnou ochranou človeka, avšak tie sa pohybujú už v iných cenových reláciách,“ povedal Trgiňa.
Nepreceňujte sa a triezvo odhadnite svoje sily
V zime sú kratšie dni, po zotmení sa môže počasie rýchlo zmeniť a terén sa stáva ešte o to viac neprehľadným a tým pádom aj nebezpečnejším. Preto je dôležité dodržiavať platný návštevný poriadok a správne si podľa neho načasovať svoju túru. „Podľa návštevného poriadku by ľudia nemali vychádzať na túru pred rozvidnením a končiť ju po zotmení, takže by si svoju túru mali načasovať približne na obdobie medzi siedmou hodinou ráno a štvrtou hodinou poobede,“ ozrejmil Trgiňa. V dnešnej dobe je módou chodiť na túry po samom, čo však taktiež prináša isté riziká, keďže v prípade komplikácií turistovi nemá kto okamžite pomôcť a aj ľahší problém sa môže stať veľkou komplikáciou.
Cesta nekončí na vrchole, ale pri návrate na miesto, od ktorého ste vyrazili
„Na Horskej službe máme štatistiku, ktorá hovorí, že mnohokrát, ak sme na zásahu s tragickým koncom, je to práve pri záchrane turistu – samotára. Je lepšie ísť na túru aspoň vo dvojici či trojici, v prípade problémov si vie takáto skupina vzájomne pomôcť a aj sa takýmto spôsobom ľahšie prekonáva zložitý terén,“ upresnil Igor Trgiňa. Na záver ešte dlhoročný záchranár vymenoval najčastejšie chyby, ktoré turisti robia a aj kvôli nim sa zvyšuje riziko tragédie: „Ľudia najčastejšie precenia svoje schopnosti alebo podcenia terén, do ktorého idú či si zle naplánujú túru, alebo dokonca ignorujú vydané výstrahy. Mnoho turistov si myslí, že výstup končí na vrchole, ale nepočítajú s tým, že ich čaká ešte cesta dole,“ uzavrel mnohoročný člen Horskej záchrannej služby vo Vysokých Tatrách Igor Trgiňa.
Filip Kubáni, foto: archív Horskej záchrannej služby