Aktuality
Aktuality
Zazimujte svoje záhrady a balkóny tak, aby na jar krásne rozkvitli
Záhrady kežmarských domov, sídliskové balkóny aj verejná zeleň v lete prekypovala krásnymi kvetinami, stromami a rôznorodými rastlinami. S príchodom jesene je však potrebné svoju záhradu a balkónové kvetiny pripraviť na zimu, ktorá už stojí predo dvermi. Aby sa rastliny na jar dokázali opäť znovuzrodiť, je nevyhnutné sa o ne v tomto období správne postarať.
Poctivá starostlivosť o rastlinky v chladných mesiacoch prinesie na jar bohatú odmenu v podobe bujnejšieho rastu a zdravších plodov. V nasledujúcich riadkoch vám prinášame pár užitočných tipov ako svoju záhradu a balkónové rastlinstvo správne zazimovať.
Zber posledných plodov, čistenie záhonov
a kompostovanie Pred nástupom prvých mrazov nezabudnite pozbierať poslednú úrodu ovocia a zeleniny. Infikované alebo choré rastliny a plodiny, ktoré už nebudú ďalej rásť, odstráňte zo záhonov, aby sa nerozširovali choroby či škodce. Zo záhonov odstráňte odumreté rastliny, burinu a zvyšky plodín. Listy, stonky a iné organické zvyšky využite na kompost.
Mulčovanie a individuálna ochrana citlivých rastlín
Mulčovanie pomáha udržiavať pôdu v teple a zabraňuje rýchlemu vysušovaniu. Naneste vrstvu organického mulču, ako je slama, lístie alebo drevná štiepka okolo stromov, kríkov a kvetinových záhonov. Týmto znížite aj riziko poškodenia koreňov. Rastliny, ktoré sú citlivejšie na mrazy, môžete ochrániť obalením do netkanej textílie alebo jutoviny. Menšie rastliny môžete zakryť aj zväzkami sena alebo slamy. Kríky a stromčeky môžu byť obalené ochrannými bariérami.
Orezávanie stromov a kríkov
Pred zimou je dobré vykonať orezávanie starších a poškodených vetiev ovocných stromov a kríkov. Orezávanie podporuje ich zdravý rast a pomáha znížiť riziko mechanického poškodenia vetiev v zime, keď sú zaťažené snehom. Dôležité je však neorezávať mladé alebo novo vysadené stromčeky, ktoré môžu byť citlivé na mrazy.
Príprava trávnika
Pred zimou by ste mali poslednýkrát pokosiť trávnik, no ponechať ho o niečo vyšší ako počas letných mesiacov. Krátky trávnik je náchylnejší na poškodenie mrazmi. Zároveň odstráňte spadnuté lístie, ktoré by mohlo trávnik dusiť a spôsobiť vznik plesní.
Závlaha pred zimou
Aj keď sa zdá, že počas zimy nie je potrebné zalievať, suchá jeseň môže spôsobiť nedostatok vlhkosti v pôde. Pred nástupom mrazov je dôležité dostatočne zavlažiť trvalky, kríky a stromčeky, aby mali zásoby vody na prekonanie zimy.
Príprava kvetinových záhonov
Cibuľoviny ako tulipány, narcisy či krókusy je najlepšie vysadiť na jeseň, aby na jar krásne kvitli. Ak máte trvalky, môžete ich presadiť alebo rozdeliť, aby sa im lepšie darilo v novej sezóne. Správna príprava záhrady a balkónových kvetín na zimu je kľúčová pre zdravý rast rastlín a kvalitu pôdy v nasledujúcom roku. Využite tieto tipy, pomôžte rastlinám pripraviť sa na podtatranskú zimu, umožnite im čeliť nepriateľskému počasiu a na jar sa tešte z bujného porastu, prekypujúceho životom. Veríme, že aj budúce leto budú našim očiam lahodiť prekypujúce muškáty z balkónových zábradlí či očarujúce kvetinové záhony pestrej palety farieb pred rodinnými domami.
Gabriela Tomajková, na základe podkladov oddelenia rozvoja mesta a výstavby, ilustračná fotografia, zdroj: binyaminmellish/Pexels