Aktuality
Aktuality
V kežmarských lesoch plánujú zasadiť 42 500 sadeníc
Spoločnosť Lesy mesta Kežmarok bola založená za účelom spravovania a zveľaďovania lesného majetku vo vlastníctve mesta Kežmarok 1. apríla 2011 a následne – 15. apríla – dostala všetky lesné pozemky s príslušenstvom. Juraj Kulík nám prezradil plány v kežmarských lesoch v tomto roku.
Kežmarské lesy v číslach
Lesy mesta Kežmarok spravujú územie, ktoré sa nachádza v dvoch lesných celkoch v katastrálnom území Tatranská Lomnica, Mlynčeky, Stráne pod Tatrami a Kežmarok. Spoločnosť hospodári na ploche 3 352,72 hektárov, z čoho je 2 811,12 hektárov lesných porastov. Podľa kategórií je 1 644,39 hektárov zaradených ako ochranné lesy, 1 115,16 hektárov ako lesy osobitného určenia, 51,57 hektárov ako hospodárske lesy a 541,60 hektárov sú ostatné lesné pozemky. Z celkovej plochy obhospodarovaných pozemkov sa v piatom stupni ochrany nachádzajú pozemky o výmere 1 039,72 hektárov. „Najpodstatnejšou skutočnosťou je, že územie v správe spoločnosti sa nachádza v Tatranskom národnom parku a jeho ochrannom pásme, preto aj hospodárenie v ňom podlieha kritériám určeným zákonmi o ochrane prírody, a nielen zákone o lesoch. Prioritou spoločnosti od prevzatia majetku mesta Kežmarok do správy je zabezpečenie trvalo udržateľného hospodárenia v lesoch,“ informoval Juraj Kulík, riaditeľ Lesov mesta Kežmarok. Zabezpečovanie tejto priority spočíva v boji proti šíreniu podkôrneho hmyzu, ktorým sú v súčasnosti poškodené lesné porasty v celých Tatrách. „Podkôrny hmyz je najvážnejším škodlivým činiteľom poškodzujúcim lesné porasty a šíri sa z porastov v piatom stupni ochrany prírody. Boj proti hmyzu spočíva hlavne v osádzaní feromónových lapačov a spracovaním napadnutého dreva,“ dopĺňa Kulík.
Investícia 25 500 eur prinesie 42 500 sadeníc
O celé územie sa starajú kežmarskí lesníci komplexne od výsadby sadeníc, výchovu lesných porastov až po ich postupnú obnovu. „V roku 2024 máme v pláne vysadiť 42 500 sadeníc v celkovej hodnote 25 500 eur. Ide o sadenice smrekovca opadavého, borovice lesnej, jelše lepkavej a buka lesného. Snažíme sa vysádzať dreviny odolné voči prebiehajúcim klimatickým zmenám a voči rôznym škodcom. Výsadbou sa však celý proces výchovy iba začína, nasledovať bude vyžínanie zalesnených plôch od nežiadúcej buriny, aby nedošlo k zaduseniu a odoberaniu potrebných živín z pôdy potrebných pre zdravý vývoj sadeníc,“ hovorí o plánoch Kulík z Lesov mesta Kežmarok.
V jesennom období pokračujú práce ochranou sadeníc proti poškodeniu ohryzom a lúpaním jeleňou a srnčou zverou, ktorá vie spôsobiť veľké straty na už vysadených sadeniciach. „Na všetky tieto práce vynakladáme nemalé finančné prostriedky, keďže z malých sadeníc vyrastú krásne jedince, medzi ktorými sa budú môcť naši potomkovia poprechádzať za 80 až 100 rokov podľa jednotlivých druhov a stanovíšť, na ktorých boli vysadené,“ dodáva Kulík, podľa ktorého je potrebné chrániť našu prírodu, keďže jej obnova trvá dlhé obdobie. Výsadbou nových sadeníc kladieme základy budúcich porastov pre ďalšie generácie, ktoré budú žiť v našom krásnom meste.
Ondrej Miškovič, foto: Juraj Kulík