Aktuality

Úspešní kežmarskí lyžiari dvoch generácií, Adam Žampa a Andrej Barnáš

21_lyzovanie_5500 Žampa

Len málokto si nepamätá úžasnú cestu kežmarského rodáka a absolventa kežmarskej hotelovej akadémie Adama Žampu na Zimných olympijských hrách v Soči v roku 2014, kde v superkombinácii zaznamenal skvelé piate miesto. O takmer desať rokov ho napodobnil na mládežníckych olympijských hrách v juhokórejskom Kangwone rodák z Kežmarku Andrej Barnáš, ktorý sa však v disciplíne Super-G umiestnil dokonca na bronzovej a teda medailovej priečke.

 

Stredisko Roza Chutor na Červenej Poľane nad Soči, 14. februára 2014, Adam Žampa zaznamenal v superkombinácii skvelé piate miesto, keď ho od bronzovej medaily delilo iba 67 stotín sekundy, v slalomovej časti bol dokonca najrýchlejší zo všetkých pretekárov. Tento úspech zopakoval aj pri šiestom mieste v slalome, opäť bol najrýchlejší v druhom kole. „ Vždy sa na to veľmi pekne spomína, keď si človek uvedomí že vyhral dvakrát druhé kolo na olympiáde a bol najrýchlejší. S odstupom času si piate aj šieste miesto na olympiáde veľmi vážim,“ ohodnotil svoj úspech Žampa, ktorý vie, čo je špecifická olympijská atmosféra, keďže sa zúčastnil už troch olympijských hier, štartoval aj o štyri roky v Pchjongčchangu a v roku 2022 v Pekingu, kde sa spolu s bratom umiestnili vedľa seba na 15. respektíve 16. mieste v obrovskom slalome a obaja v istej fáze pretekov boli ich lídrami: „Olympiáda je veľmi špecifické podujatie, vždy som mal veľkú motiváciu sa tam dostať a zajazdiť čo najlepšie. V roku 2018 som urobil obrovské chyby a skoro vypadol, veril som že po striebre na majstrovstvách sveta v Saint Moritzi rok predtým ako tím niečo dokážeme aj na olympiáde žiaľ, nevyšlo to. V roku 2022 sme skončili s bratom na 15. a 16. mieste v obrovskom slalome a to sú krásne zážitky.“

 

Pre Adama Žampu je reálna aj štvrtá olympiáda v kariére

Vďaka silným zážitkom a úspechom sa náš najúspešnejší lyžiar chce zúčastniť aj štvrtej olympiády v Cortine d´Ampezzo 2026: „Budem robiť všetko preto, aby som sa do Cortiny dostal a zajazdil čo najlepšie.“ Adam spomenul aj tému rodiny a školy. Oba tieto aspekty mu na začiatku kariéry veľmi pomohli a rodina mu pomáha aj naďalej: „Rodina je veľmi dôležitá v kariére športovca, pretože keď vám nejde, potrebujete niekoho kto vám mentálne pomôže. Škola bola tiež dôležitá – preto sme vyštudovali hotelovú akadémiu, aby sme mali spolu s bratom vzdelanie v odbore s ktorým sme vyrastali v rodinnej reštaurácii v Starom Smokovci,“ uviedol Adam, ktorého na predjazde na tohtoročnom svetovom pohári v Jasnej zastihol nešťastný pád, pri ktorom si zranil koleno. Uvidíme ho ešte v tejto sezóne na svahoch? „Bohužiaľ zranenia k športu patria a človek si nikdy nevyberie kedy sa to stane… mám natrhnuté bočné väzy, pomliaždenú chrupavku a udretú kosť. Po kontrolnom vyšetrení o dva-tri týždne sa dozviem či budem v tejto sezóne ešte štartovať.“

 

Talent Andreja Barnáša objavili už na Žampa Cupe

Iste, zaregistroval aj cestu Andreja Barnáša mládežníckou olympiádou a prezradil, že Andrejov talent objavili už dávnejšie na Žampa Cupe teda pretekoch, ktoré organizuje práve rodina Žampovcov: „Registrujem ho už dva roky, keďže vtedy vyhral Žampa Cup na Štrbskom Plese. Som rád, že práve cez náš turnaj sa dostal ku svetovému lyžovaniu. Určite ho čaká ešte dlhá cesta ale toto je ukážka, že na to má oplatí  sa mu tvrdo makať. Verím, že aj po mne s bratom tam bude partia okolo nášho mladšieho brata Tea, ktorá bude môcť jazdiť svetové poháre aj keď to je veľmi náročné. Žampa Cup sa koná aj tento rok 23. až 24. marca a dúfam, že aj tam objavíme ďalší talent. Tieto preteky sú pre všetkých nie iba pre profesionálnych lyžiarov a sme radi, že sa objavia aj na televíznych obrazovkách.“

 

Kangwon 2024 a úspech Andreja Barnáša

Od spomienok zo Soči 2014 sa presúvame o takmer desať rokov dopredu do Kangwonu. Dňa 21. januára 2024 Andrej Barnáš získal po Petre Vlhovej a jej zlatom slalome z Innsbrucku v roku 2012 iba druhú slovenskú lyžiarsku medailu na mládežníckych zimných olympijských hrách. „Je to vrchol doterajšieho výkonu a výsledok našej každodennej práce a tréningu.“ medailu by nevenoval nikomu: „Nikto iný by si nevedel predstaviť, čo tá medaila pre mňa znamená,“ zdôvodnil. V poradí štvrtý rakúsky jazdec Florian Neumayer za ním zaostal o deväť stotín sekundy. „Pred aj počas pretekov som sa cítil sebavedomo a vedel som že na to mám,“ vyhlásil Barnáš, ktorého ambície boli trochu skromnejšie než to, čo sa mu nakoniec podarilo: „Naše ambície boli umiestniť sa aspoň raz v top 10, nakoniec sa nám skoro podarilo umiestniť sa trikrát v top 5.“ Atmosféru si užíval a iba tesne mu unikla medaila z kombinácie a slalom smolne nedokončil: „Atmosféra bola nezvyčajná a veľmi sme si ju užívali, v slalome som už nemal dostatok síl dokončiť preteky. Medaila by z toho možno nebola, ale pekné umiestnenie v top 10 určite áno.“ Andrej sa na konci vyjadril aj ku diváckej podpore, ktorú cítil počas celého trvania olympiády. „Ďakujem za podporu, všetky správy vidím aj čítam!“

 

Lyžovanie pod Tatrami má budúcnosť

Obaja kežmarskí rodáci zanechali v dejinách slovenského lyžovania nezmazateľnú stopu. Veríme, že mladý Andrej Barnáš a skúsený Adam Žampa nás ešte počas najbližších rokov potešia svojimi výkonmi. Možno sa ku nim pridajú ďalšie talenty – snáď opäť z nášho mesta. Na mládežníckej olympiáde štartovala aj lyžiarka Lyžiarského oddielu MŠK Kežmarok Mia Chorogwická, ktorá môže v budúcnosti zviditeľniť seba, ako aj naše mesto, a tiež potešiť fanúšikov zimných športov.

 

Filip Kubáni, foto: archív Adama Žampu a Andreja Barnáša