Aktuality

Ukázalo sa, že nazerať na EĽRO optikou regiónov sa vypláca. Festival naberá novú dynamiku

19_01_Andrej Lukáč_REM_LIPT

Máme za sebou druhý rok nového trendu, ktorý – podľa všeobecnej zhody – EĽRO preformátoval. Na festivale totiž už druhý rok prezentujeme niektorý z remeselne významných regiónov. Minulý rok to boli Kysuce. Tohto roku prednostne región Liptov. A druhotne zas český Liberecký kraj. Nový trend sa uchytil. A organizátori festivalu v ňom plánujú pokračovať aj v nasledujúcich rokoch.

 

Míľnik a nová cesta

Po minuloročnom zlome v celej doterajšej histórii festivalu EĽRO sa novonapočatý kurz automaticky stal veľkým míľnikom. Míľnikom vo vývoji festivalu ako takého. Boli sme toho svedkami minulého roku, potvrdilo sa to i toto leto. EĽRO si skrátka prešlo metamorfózou, ktorá zvyšuje jeho význam nielen v rámci Slovenska, ale aj v celom stredoeurópskom priestore.

Príkladom toho je skutočnosť, že vďaka prezentácii Libereckého kraja – i keď sekundárnej popri Liptove, ktorý bol v žiare reflektorov – sa na festival dostali remeselníci, ktorí by inak o EĽRO v živote nepočuli. A nikdy predtým sa ho nezúčastnili. Presne títo remeselníci šíria a aj budú šíriť dobré povedomie o festivale ďalej.

Pripomeňme, že výber regiónu, ktorého srdcom je mesto Liptovský Mikuláš, nebol náhodný. Prišiel v čase, kedy Liptovskomikulášania oslavujú jubilejné 600. výročie organizovania jarmokov. Rok 2024 nazvali rokom remesla. Naozaj nešlo o ľubovoľný výber. Liptovu a Libereckému kraju sa navyše prispôsobila pomerná časť festivalového programu.

 

Predskokanstvo budúceho zvýšenia poznateľnosti

Vo fanúšikoch festivalu iste tlie otázka, čo sa chystá o rok. A aký región sa odprezentuje budúce leto. O tom všetkom bude redakcia Novín Kežmarok v pravý čas informovať. Nateraz však načrtnime, aké horizonty sa do budúcnosti otvorili.

V prvom rade bude festival EĽRO rok čo rok konkrétnejšie zafarbený. Podľa šablóny konkrétneho remeselného regiónu. Tento fakt sám o sebe znamená, že na festivale bude z roka na rok viacej nových remeselníkov, ktorí sa na ňom nikdy predtým nezúčastnili.

V druhom rade vzniká priestor popri hlavnom prezentovanom regióne dať šancu odprezentovať sa sekundárne inému regiónu, najvhodnejšie – ako sme to videli toto leto – zo zahraničia. Šancu by mohli dostať zahraničné regióny, kde sa nachádzajú naše partnerské mestá. V tejto chvíli však nemožno prebiehať. No možno si od toho sľubovať minimálne posilnenie vzťahov s tým-ktorým partnerským mestom alebo regiónom. Počkáme si, či sa to budúci rok vyvŕbi niektorou z načrtnutých ciest.

Kristián Krempaský, foto: Marek Stolarčík