Aktuality

Stratených vecí na mestskej polícii pribúda

464364064_869298981985157_3549358947705602543_n

Všetci vieme, že na seba a svoje veci si musíme dávať pozor. Ak zistíme, že sme niečo stratili, spoliehame sa na to, že drvivá väčšina našich občanov je poctivých a nájdenú vec vrátia. Často však platí, že, občania vedia na koho sa majú v takejto chvíli obrátiť.

 

Čo ak stratíte vec

V prípade straty veci môžu občania túto skutočnosť nahlásiť priamo na mestskej polícii, kde je potrebné podrobne stratenú vec popísať. Rovnaký postup platí aj v prípade nájdenia veci a bude tiež podobný ako v prípade straty. Takúto nájdenú vec je potrebné odovzdať na mestskej polícii, kde sa zaeviduje, následne zabezpečíme jej opis a zverejnenie v sekcii straty a nálezy na webstránke mesta Kežmarok, čo často pomôže nájsť jej majiteľa.

 

Stratili ste kľúče? Skôr ako budete chcieť vymeniť zámok zájdite na mestskú políciu

Mestská polícia eviduje medzi nájdenými vecami najviac stratených kľúčov. Aj týmto vyzývame všetkých občanov, ktorí stratili kľúče, aby sa v prvom rade informovali na mestskej polícií, kde sa pri vchode do budovy mestskej polície nachádzajú zväzky nájdených kľúčov. V prípade spoznania svojich kľúčov, si ich občan môže vyzdvihnúť na mestskej polícií.

 

Nález musíte oznámiť, stále je majetkom niekoho iného

Tiež je veľmi dôležité upozorniť, že ten, kto nájde cudziu vec a nevráti ju majiteľovi, prípadne neurobí potrebné úkony na jej vrátenie, môže sa dopustiť aj trestného činu zatajenia veci. A to v prípade, že hodnota nájdenej veci presiahne sumu 700 eur. Osobitnú pozornosť je potrebné venovať strate dokladov ako je občiansky či vodičský preukaz alebo cestovný pas. Tu ma každý povinnosť takúto skutočnosť nahlásiť bezodkladne na najbližší útvar policajného zboru. Oznámiť stratu osobných dokladov môže občan urobiť osobne a u občianskych preukazov s čipom aj elektronicky. Je potrebné si uvedomiť, že doklad ktorý občan nahlásil ako odcudzený alebo stratený sa stáva neplatným. A aj keď sa doklad následne nájde, už ho občan nesmie viac používať, keďže bol už v evidencii zablokovaný.

 

Veci na svojich majiteľov čakajú jeden rok

Všetky nájdené veci sú po zaevidovaní uschované na úradovni mestskej polície, kde sú uložené po dobu jedného roka. Ak sa po uplynutí tejto doby nenájde vlastník veci, vec je odovzdaná na okresný úrad v sídle kraja. Vyzývame všetkých občanov, aby ohľadom akýchkoľvek informácií k stratám a nálezom vecí vždy kontaktovali mestskú políciu na bezplatnom telefónnom čísle 159. Tak ako hovorí jedno slovenské príslovie: „Za opýtanie sa nič nedáš,“ tak iné príslovie hovorí: „Kto hľadá – nájde,“ a možno práve tá vaša stratená vec na vás čaká v úschove na Mestskej polícií Kežmarok.

Štefan Šipula, náčelník mestskej polície