Aktuality

Plánované projekty bude mesto financovať zo schváleného investičného úveru vo výške 3,5 milióna eur

IMG-20240917-WA0019

Téma, ktorá rezonovala v posledných dňoch v Kežmarku bola investičný úver v hodnote 5,5 milióna eur. Celková suma dlhu mesta Kežmarok je aktuálne na hodnote 4,5 milióna eur, čo predstavuje pomer len 21 percent z príjmov mesta. Nakoniec poslanci na piatkovom mestskom zastupiteľstve schválili investičný úver vo výške 3,5 milióna eur. Zo schváleného investičného úveru sa budú financovať viaceré plánované projekty.

Občania, ich potreby a záujmy sú pre vedenie mesta na prvom mieste. V dôvodovej správe investičného úveru bolo navrhovaných 17 investičných zámerov, z ktorých primátor mesta Ján Ferenčák stanovil pre ďalší rozvoj mesta a zlepšenie kvality života občanov štyri priority na najbližšie roky:

– Parkoviská na Ulici Karola Kuzmányho a Petržalskej ulice,
– Rekonštrukcia Kostolného námestia a Novej ulice,
– Revitalizácia vnútrobloku Možiarska, Garbiarska a Nižná brána,
– Umelý trávnik, zázemie a lukostrelecký areál na Futbalový štadión F2.

Investičný úver nie je prvým úverom, ktorým mesto chce finančne podporiť svoj rozvoj. Už v minulosti radnica siahla po úvere pri rekonštrukcii chodníkov a ciest. Komunikácie sa zrekonštruovali a v Kežmarku zabezpečili pohodlnejší presun obyvateľov. Rekonštrukcia sa dotkla aj odľahlejších častí mesta, kde sa roky neinvestovalo do opráv, ako tomu bolo napríklad na Tehelni. „Dôležité je využívať zdroje efektívne. Vnímam intenzívne podnety Kežmarčanov na obnovu infraštruktúry mesta, vnútroblokov, na vybudovanie nových parkovacích miest, ale aj na výstavbu futbalového ihriska s umelou trávou pre naše deti,“ vysvetlil zámer primátor Ján Ferenčák. Ďalších trinásť investícií má mesto v príprave. Primátor taktiež pripomenul, že priority mesta je možné meniť v závislosti od aktuálnych potrieb občanov. Kežmarok je Európskou komunitou športu 2024, čomu nasvedčuje aj päť projektov zameraných na šport. „V Kežmarku chceme vytvoriť prostredie, kde bude mať každý občan prístup ku kvalitným športovým možnostiam bez ohľadu na vek, pohlavie či fyzické schopnosti. Veríme, že týmto spôsobom môžeme podporiť talentovaných športovcov, zlepšiť kvalitu života obyvateľov a prispieť k rozvoju našej komunity,“ povedal Ján Ferenčák.

Okrem rekonštrukcie Futbalového štadióna F2 medzi pripravované projekty na podporu športu v meste radnica zaradila:
– Umelý trávnik v Základnej škole s materskou školou Nižná brána,
– Krytú plaváreň,
– Atletickú dráhu Spojenej školy Dr. Daniela Fischera,
– Multifunkčné ihrisko Spojenej školy Hradné námestie.

V stave, ktorý si žiada rekonštrukciu či podporu je aj osem projektov, ktoré sa dotýkajú myšlienky moderného, dynamického a historického Kežmarku, ktorý je vhodným miestom pre život ľudí z celého regiónu pod Tatrami. „Počas môjho pôsobenia sa nám podarilo prilákať investorov do mesta, ktorí poskytnú prácu obyvateľom. Teraz je potrebné im zabezpečiť bývanie, služby a sociálne zázemie. Ďakujem poslancom za to, že chceli rokovať o verejnej obchodnej súťaží na odpredaj kasární a iných dlhodobo nevyužívaných objektov v meste, lebo to je ďalší výrazný krok, ktorý, ak sa podarí, zabezpečí bývanie pre stovky ľudí, ktorí do nášho mesta okrem nápadov prinesú príjem z podielových a miestnych daní,“ povedal primátor Ján Ferenčák. Radnica počíta v najbližších rokoch aj s týmito projektami:

– Rekonštrukcie ciest a chodníkov,
– Rekonštrukcia mosta na Ulici Nižná brána,
– Fotovoltika pre budovy,
– Rekonštrukcia Hlavného a Hradného námestia,
– Zníženie energetickej náročnosti budovy ZPS a ZOS,
– Nízkokapacitné zariadenie pre seniorov,
– Rekonštrukcia domu smútku na Novom cintoríne v Kežmarku,
– Prístavba hospodárskeho objektu na starom cintoríne,
– Revitalizácia vnútrobloku na Ulici Karola Kuzmányho.
Týchto sedemnásť projektov je víziou vedenia mesta na najbližšie roky. Finančná situácia v meste ukáže, aké projekty sa podarí zrealizovať.