Aktuality

Obhliadame sa za Literárnym Kežmarkom: Vynikli mnohí, kategória dospelých časť súťaže preformátovala

14_15_01_Ocenení dospelí

V Novinách Kežmarok sa každoročne v novembri zvykneme obhliadnuť za jednou z najvýznamnejších udalostí roka v Kežmarku – za Literárnym Kežmarkom. Keď odznejú výsledky, tlačové správy a príspevky na sociálnych sieťach, obyčajne aspoň jeden text po podujatí prinesie novembrové vydanie Novín Kežmarok. Tak je tomu aj teraz, keď vám prinášame niektoré pohľady od vybraných ocenených a zopár postrehov k novinke, ktorá súťaži sprístupnila nové možnosti.

 

Oživenie starej kategórie dospelých

V poradí 59. ročník najstaršej literárnej súťaže na Slovensku sa vymyká desiatkam predošlých ročníkov. Iste, zmenila sa porota, podujatie už netrvalo niekoľko dní ako predtým a gro súťaže sa zhustilo do nabitého, niekoľkohodinového intenzívneho programu. O novej porote a pozmenenom programe sme už písali na iných miestach. Neboli to však zmeny, ktoré by výrazne menili jadro súťaže.

To, čo súťaž, resp. jej pomernú časť preformátovalo, bola zdanlivo nová kategória dospelých nad 20 rokov. Slovo zdanlivo je v tomto kontexte dôležité. Podľa Gabriely Kantorkovej, jednej z organizátoriek Literárneho Kežmarku nejde totiž o jediný prípad za celú 60-ročnú históriu súťaže, kedy v nej bola zahrnutá kategória dospelých. „Kategória dospelých bola v Literárnom Kežmarku zahrnutá i predtým. Ide o roky 1992, 1993, 1994 a 1995,“ skonkretizovala. Kantorková je spomedzi organizátorov poprednou predstaviteľkou súťaže dlhodobo – už od jej raných rokov.

Keďže ide už o roky dávnejšie, kategória dospelých dnes pôsobí ako novinka. A v tomto duchu o nej informovali i niektoré média. Ide však iba o návrat k trendu, ktorý zopár rokov po sebe v minulosti fungoval. Preto pri tohtoročnom Literárnom Kežmarku hovoríme o výraznej zmene. K tomu sa v texte dostaneme ešte neskôr.

 

Z klasických kategórii

V tejto časti sa zameriame na prácu ocenených v klasických kategóriách, na ktoré sme boli zvyknutí doposiaľ. Teda na študentské kategórie. Igor Válek, jeden z popredných porotcov, sa na margo kvality prác vyjadril, že pri ich hodnotení a rozhodovaní o tom, ktoré z nich sú najlepšie, mali v porote ťažkú prácu. Preto popri štandardných miestach museli v niektorých kategóriách pristúpiť k udeľovaniu viacerých čestných uznaní. Podľa Váleka tak spravili preto, lebo tri výherné miesta v tej-ktorej kategórii nepostačovali na ocenenie toľkých prác vysokej kvality. Náš výber sa však pre limity nášho článku zameriava iba na tých najlepších.

Pripomeňme, že do tohto ročníka sa prihlásilo 209 autorov, ktorí odovzdali dohromady 455 prác. V nasledujúcich riadkoch ponúkame čo-to z odpovedí vybraných autorov z radov študentov po vyhodnotení.

 

Laura Godálová a Nina Kaňuchová

Keď hovoríme o prvých miestach a pokiaľ ide o poéziu, jedno z nich sa ušlo osemnásťročnej Laure Godálovej z Gymnázia Topoľčany. Získala ho v III. kategórii pre stredné školy.

Godálová nie je v súťaži nováčik. Do Literárneho Kežmarku zapojila prvýkrát pred dvomi rokmi. „Na našej škole má vlastná literárna tvorba silnú tradíciu a roky tu úspešne funguje umelecký krúžok, ktorý vedie moja profesorka slovenčiny. Viacerí sa tam stretávame, vymieňame si skúsenosti, rozoberáme svoju tvorbu a posielame jej výber do súťaží,“ uviedla Godálová s tým, že Literárny Kežmarok považuje za skvelú možnosť na prezentovanie svojich prác.

Godálová začala písať v 14-tich rokoch, no odvahu deliť sa o svoje práce získala až na strednej škole pod vplyvom profesorky slovenčiny. Tvrdí, že najväčšou výzvou bolo pre ňu preniesť myšlienky a emócie na papier tak, aby to bolo zrozumiteľné, pútavé a umelecké zároveň. Keď sa dozvedela, že získala prvé miesto, potvrdilo sa jej, že jej práca môže osloviť aj iných.

Ocenená ponúkla zároveň krátky popis svojej poetickej tvorby: „Snažím sa zachytiť obyčajný život študenta na strednej škole. Bežný deň, problémy, ktoré sú problémami možno len pre zainteresovaných, ale stojí na nich celý náš mikrosvet. Píšem kratšie básne. Len také náčrty, ktoré mi prebehnú mysľou. Chcem na malej ploche zachytiť konkrétny okamih – a tak, ako on trvá len chvíľku a vyprchá, tak aj moja báseň chce byť len letmým dotykom.“

Na otázku, či si myslí, že súťaž ako Literárny Kežmarok môže byť odrazovým mostíkom pre jej literárnu kariéru odpovedala kladne: „Literárny Kežmarok mi dal príležitosť získať si pozornosť a podporu, ktorá ma bude motivovať pri písaní ďalších prác,“ myslí si.

 

Druhou ocenenou v našom texte, ktorá reprezentuje prózu a zároveň získala prvé miesto, je dvanásťročná Nina Kaňuchová zo Základnej školy Hrnčiarska v Humennom. Kaňuchová súťažila v II. kategórii, kde spadajú 6. až 9. ročník základných škôl a ročníky príma až kvarta 8-ročných gymnázií.

Kaňuchová ako predstaviteľka epiky po súťaži pre noviny Kežmarok uviedla, že príbehy píše rada a zapojením sa do Literárneho Kežmarku chcela zistiť, či sa páčia i niekomu inému. Povedala, že píše asi od siedmich rokov, kedy začala čítať knihy a vzplanula v nej túžba písať.

Kaňuchovej texty silne pracovali s motívom šikany. Keď ich porota v deň vyhodnotenia predniesla, v publiku mimoriadne zarezonovali. „Príbeh Úniková hra je o dievčati, ktoré bolo šikanované, no aj napriek tomu pomáhalo práve tým, ktorí ju šikanovali. Príbeh Červená obálka je o tom, ako dievča začalo šikanovať spolužiačku na jej narodeniny, no ona našla podporu u ostatných spolužiakov,“ zhrnula v krátkosti ich gro.

Ocenená plánuje v tvorbe pokračovať. Nazdáva sa – podobne ako Godálová – že súťaž Literárny Kežmarok môže byť pomyselným odrazovým mostíkom pre jej budúcu kariéru. „V súčasnosti som začala písať nový príbeh, ktorý bude potrebovať ešte veľa úprav predtým, ako ho budem môcť niekde publikovať,“ poznamenala a doplnila, že písať zvykne na krúžku tvorivého písania a doma. Podľa porotcov napísala na svoj vek veľmi kvalitné texty.

Diela oboch ocenených nájdete na webe www.literarnykezmarok.sk.

 

Literárny Kežmarok už nepôsobí ako súťaž detí

Ako sme avizovali, vrátime sa k IV. kategórii, teda kategórií dospelých od 20 rokov. Úsudok, že časť súťaže bola zaradením tejto kategórie preformátovaná, potvrdzujú čísla. Do kategórie dospelých sa prihlásilo totiž až 45 autorov so 127 prácami, čo predstavuje približne štvrtinu zo všetkých autorov a prác.

Doposiaľ bol Literárny Kežmarok verejnosťou vnímaný ako súťaž školákov, detí a tínedžerov. Vyplývalo to totiž z jeho povahy, keďže drvivú väčšinou svojej histórie kategóriu dospelých nemal. A aj spomínané štyri ročníky spred troch dekád, ktoré ju mali, dávno upadli do zabudnutia. Toto vnímanie sa mení, keďže jestvuje vôľa zaradzovať túto kategóriu i v budúcnosti.

Kategória dospelých teda prilákala autorov, ktorí ponúkli úplne iný typ prác. Zapojili sa dvadsiatnici, tridsiatnici, štyridsiatnici a medzi ocenenými svieti aj meno 71-ročného autora. Po možnosti zapojiť sa do Literárneho Kežmarku siahol napríklad 45-ročný Ivan Barnoky z Dunajskej Stredy. „O súťaži som sa dozvedel prostredníctvom môjho známeho z Kežmarku. Mal som zopár básní, ktoré ešte neboli publikované, tak som to vyskúšal,“ uviedol Barnoky, ktorý získal prvé miesto v kategórii poézia.

Barnoky začal písať už ako násťročný. „Písal som z potreby sebavyjadrenia sa. Neskôr, postupom času, sa to pretavilo do potreby estetiky, až to napokon skončilo pri písaní pre potešenie seba aj druhých,“ odhaľuje pozadie svojej tvorby Barnoky. Dopĺňa, že skúšať hodlá aj inde – v iných súťažiach. Literárny Kežmarok nateraz neponíma ako prostriedok na naštartovanie svojej literárnej kariéry. Z prvého verejného ocenenia je však úprimne potešený a pokladá ho za satisfakciu.

Barnokyho doménou bola poézia. Vo svojich hodnoteniach ponúkol zaujímavé pohľady. „Cieľom básní je potešiť, pohrať sa so slovami a ich významami. Na rôznych sémantických úrovniach priniesť radosť zo slova, z nevšedných slovných spojení a pocitov. A to tak, aby si každý vedel nájsť v tom texte niečo svoje,“ podotkol.

Na záver pripomíname, že diela všetkých ocenených nájdete na webe www.literarnykezmarok.sk.

Kristián Krempaský, foto: Peter Cintula, archív Ivana Barnokyho

Galéria