Aktuality

Nové správy v doprave. Miniobchvat a obchvat mesta Kežmarok na seba priamo nadväzovať nebudú. Poznáme ich možné trasovanie

05_Obchvatovo_mapa

V úvode leta sme publikovali tri separátne texty o dopravnej situácii v Kežmarku. Dva z nich sa týkali obchvatu mesta Kežmarok, tzv. diaľničného privádzača (preložka cesty I/66) a miniobchvatu Ľubice a Kežmarku, tzv. Juhozápadného obchvatu mesta Kežmarok (preložka cesty II/536). V tom čase téma vyvolala verejnú diskusiu. V menšej intenzite pretrvala dodnes. Noviny Kežmarok sa preto k téme rozhodli priniesť viac informácii.

 

Novinky z krajskej správy ciest

Noviny Kežmarok v minulosti viackrát reagovali na spätnú väzbu od vás – našich čitateľov – článkom, krátkou správou či rozšíreným spravodajským textom. Keď sme v júni publikovali texty o obchvate a miniobchvate, tematika zarezonovala. Jeden z našich čitateľov nám predložil otázky, ktoré nás prinútili pátrať v hlbšie. Výsledkom sú nové informácie, ktoré sme predtým v redakcii nepublikovali a nepublikovalo ich ani žiadne iné médium.

S takto rozostavenými kulisami sme sa rozhodli pýtať sa otázky prednostne Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja (SÚC PSK). V júnovom vydaní Novín Kežmarok sme informovali, že miniobchvat, tzv. Juhozápadný obchvat mesta Kežmarok bude odľahčením pre robustné sídlisko Juh a pre obec Ľubica. Bude slúžiť ako úplná obchádzka oboch lokalít. Práve naň sa v aktuálnom texte fokusujeme.

 

Trasy, varianty, sumy a alternatívy – čo sa pohlo dopredu?

To bola jedna z otázok, na ktorú dnes poznáme odpoveď. Hoci nie definitívnu, no na predstavu úplne postačujúcu. „Aktuálne má SÚC PSK uzatvorenú platnú a účinnú zmluvu o dielo so zhotoviteľom projektovej dokumentácie pre stupeň DUR (dokumentácia pre územné rozhodnutie), ktorej súčasťou je aj vypracovanie zámeru EIA (posudzovanie vplyvov na životné prostredie),“ uviedol k terajšiemu stavu Ivo Hopta z oddelenia vnútornej kontroly a komunikácie SÚC PSK.

Úvodnú administratívu má projekt miniobchvatu, zdá sa, už za sebou. Dodajme, že krajská správa ciest zároveň disponuje technickou štúdiou. Hopta v auguste redakcii Novín Kežmarok poskytol mapu s dvomi vyznačenými variantnými riešeniami miniobchvatu. Trasy týchto riešení si môžete všimnúť na titulnej fotografii článku. Pre úplnosť dopĺňame, že ani jeden variant nie je ešte definitívny.

Prvý variant, takzvaný variant A (vyznačený červenou farbou) ráta s odhadovanou cenou diela podľa technickej štúdie vo výške 17 miliónov eur s DPH. Druhý, B-éčkový variant je necenený v sume 24 miliónov eur s DPH. Je vyznačený fialovou farbou. V oboch prípadoch platí, že SÚC PSK počíta s financovaním miniobchvatu pomocou zdrojov z EÚ.

Z uvedenej mapy zároveň vyplýva, že investor v prípade potreby ráta i s alternatívnym riešením. Toto riešenie by nemuselo kopírovať plánované trasy miniobchvatu ako ich vidíme vo variantoch A a B. Alternatívne riešenie nesie pracované pomenovanie variant C. Hopta v tejto súvislosti zároveň doplnil, že už „prebehli rokovania so zástupcami miestnych samospráv, v rámci ktorých došlo zo strany SÚC PSK k snahe o zosúladenie jednotlivých územných plánov s prihliadnutím na preferovaný variant preložky cesty II/536“.

 

Miniobchvat a obchvat mať spoločnú križovatku nebudú

Po publikovaní spomenutých júnových článkov o doprave začala rezonovať otázka, do akej miery sa budú oba projekty prelínať. A hlavne to, či budú mať obe preložky ciest II/536 a I/66 spoločnú križovatku. V podstate – či uvidíme niečo podobné, ako vidíme v prípade obchvatov Veľkej Lomnice, kde SÚC PSK a Slovenská správa ciest (SSC) budujú spoločný kruhový objazd, ktorý bude slúžiť pre diaľničný privádzač a miniobchvat Veľkej Lomnice smerom na Vysoké Tatry.

Na túto otázku nám SÚC PSK dala jasnú odpoveď. „Predmetné projektové zámery neuvažujú s vybudovaním spoločnej križovatky,“ odpovedal Hopta s tým, že trasovanie oboch obchvatov nemá spoločné prepojenie. „Projekt SSC počíta s vybudovaním mimoúrovňovej križovatky obchvatu a existujúcej cesty I/66 za obcou Huncovce v smere do mesta Kežmarok. Projekt SÚC PSK uvažuje zas nad vybudovaním kruhovej križovatky na existujúcej ceste I/66 v mieste hranice katastrálnych území obce Huncovce a mesta Kežmarok,“ vysvetlil Hopta a popri porovnaní skonkretizoval, že jednotlivé križovatky budú od seba vzdialené približne kilometer dlhou trasou vedenou v extraviláne. „K aktuálnemu obdobiu sa podarilo vyriešiť komplikované napojenie navrhovanej preložky cesty II/536 na cestu I/66, ktoré bude oproti technickej štúdii upravené, a to z navrhovanej stykovej križovatky na okružnú,“ vysvetlil rozpor v porovnaní s mapovou vizualizáciou Hopta.

Ako pre Noviny Kežmarok uviedla krajská správa ciest, miniobchvat (spolu s obchvatom) bude mať pozitívny dopad na plynulosť dopravy v meste. „Vybudovaním oboch obchvatov dôjde k zníženiu dopravného zaťaženia existujúcich ciest, zníženiu záťaže intravilánov tranzitnou dopravou, zníženiu hlukového zaťaženia a množstva emisií. Vybudovaním preložky cesty II/536 (miniobchvat) dôjde k odkloneniu tranzitnej dopravy z intravilánu obce Ľubica a mesta Kežmarok smerujúcej do mesta Poprad,“ sľubuje si od realizácie dopravného projektu krajská správa ciest.

Kristián Krempaský, foto: SÚC PSK