Aktuality
Aktuality
Miniseriál o partnerských mestách Kežmarku: Predstavujeme Příbram
Štvrtým dielom miniseriálu o partnerských mestách Kežmarku sa dotkneme českého mesta Příbram. Ním blok o dvojici českých miest zároveň uzatvoríme. Ak budete mať niekedy cestu do Prahy, oplatí sa urobiť si zhruba 50-kilometrovú odbočku do tohto 33-tisícového mesta. Příbram sa totiž – rovnako ako Kežmarok – hrdí statusom kráľovského mesta.
České mesto Příbram je, vskutku, staré. Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1216, kedy ho kúpil pražský biskup Ondřej. Ak sa pozrieme na partnerské samosprávy Kežmarku, tak Příbram rozhodne patrí k najstarším. Geograficky sa mesto rozkladá v oblasti pod Brdmi, čo je členitá vrchovina stredných Čechách. Preteká cezeň rieka Litavka a Příbramský potok.
Baníctvo – hlavná tepna dejín Příbramu
Historicky bol Příbram od nepamäti známy svojim baníckym dedičstvom. Obdobie medzi koncom 13. a 16. storočia bolo preň významné predovšetkým vďaka ťažbe striebra. Neskôr nastal v ťažbe striebra útlm. Ten vyplnila ťažba železnej rudy, ktorá trvala až do 18. storočia. V 19. storočí sa opäť rozbehla ťažba striebornej rudy a pridala sa i ťažba rudy olovenej.
V polovici minulého storočia sa v meste vo veľkom začal ťažiť urán. Uránová epizóda baníctva v meste sa však spája s krutými tábormi nútených prác, do ktorých boli posielaní ľudia nepohodlní pre vtedajší komunistický režim.
Významnosť baníckeho dedičstva dokladuje Hornické múzeum Příbram, jedno z najrobustnejších baníckych múzeí v Česku. Múzeum zároveň spravuje rozsiahly banícky skanzen. V meste je to jedna z lokalít, ktoré rozhodne odporúčame navštíviť.
Zaujímavosti a oblasti spolupráce
Počas druhej svetovej vojny sa mesto a oblasť okolo neho stalo významným ohniskom partizánskeho odporu proti nacistickému Nemecku. Jedny z posledných výstrelov padli práve v okolí Příbramu, a to 11 mája 1945. O deň nato sa v oblasti vzdali posledné jednotky nemeckého Wehrmachtu.
Zo zaujímavostí z mesta sa patrí spomenúť dopad meteoritu v roku 1959. Udalosť si v tom čase získala širokú pozornosť. Išlo o vôbec prvý prípad na svete, pri ktorom sa vďaka fotografiám dokladujúcim jeho dráhu podarilo vypočítať parametre tejto dráhy a približné súradnice jeho dopadu. Úlomky meteoritu sa neskôr našli v okolitých obciach.
Kežmarok a Příbram podpísali dohodu o partnerstve 15. novembra 1997. Za tie roky sa medzi mestami rozvinula spolupráca na úrovni školstva, kultúry a športu. V kultúre si môžeme povšimnúť spoluprácu Galérie u sediaceho anjela s Galériou Františka Drkotila a v športe sme zase svedkami spoločných volejbalových zápasov.
V budúcom diele si predstavíme maďarské mesto Hajdúszoboszló.
Kristián Krempaský, na základe podkladov archívu redakcie, foto: Wikimedia/Karelj; Václav Bešťák