Aktuality

Miniseriál o partnerských mestách Kežmarku: Predstavujeme Kupiškis

18_Kupiškis_bývala synagóga

Keď sme v lete odštartovali miniseriál o partnerských mestách nášho Kežmarku, vybadali sme, že si rýchlo našiel svoje miesto na pomyselnom novinovom slnku. Vychádzali sme zo skutočnosti, že túto tému kontinuálne ešte nikto predtým nepokryl. Každé z desiatich miest si pritom zasluhuje osobitnú pozornosť. V predposlednom diele miniseriálu sa vydáme do Litvy.

 

Najsevernejší partner

Druhé najvzdialenejšie partnerské mesto Kežmarku leží od nás takmer rovnú tisícku kilometrov cesty autom smerom na sever. Kupiškis je malé mesto v severovýchodnej Litve situované medzi riekami Kupa a Levuo. Leží iba 50 kilometrov od lotyšských hraníc. „Súčasný Kupiškis dokazuje, že je príjemným a milým regionálnym centrom zachovávajúcim tradície minulosti a ponúka príjemný pobyt tak obyvateľom, ako aj návštevníkom,“ znie všeobecný opis mesta zo starších materiálov mestského archívu.

Kupiškis je malé mestečko. Má len niečo cez 6-tisíc obyvateľov. Cez optiku veľkosti ho u nás možno porovnať so susednou Spišskou Belou. Archeologické nálezy v oblasti mestečka dokazujú, že jej prvé osídlenie je možné datovať do obdobia 8. až 7. storočia pred Kristom. Prvými obyvateľmi boli údajne malé skupiny rybárov, zberačov a lovcov, ktoré sem dorazili z južnejších litovských regiónov. Prvá písomná zmienka o Kupiškise ako o sídle sa však objavuje až v roku 1480.

 

Preslávil sa ľanom

To, čo Kežmarok a Kupiškis (hoci symbolicky, avšak výrazne) spája najviac, je história spätá s ľanom. Iste, tkanina vyrobená z vlákna tejto rastliny sa v oboch mestách viaže s históriou, nie s terajškom – no pristaviť sa pri tom zopár riadkami musíme.

V roku 1873 bola v meste vybudovaná železnica. Vybudovali ju ako uzol na významnej dopravnej trase začínajúcej v západnom lotyšskom meste Liepāja pri Baltskom mori a končiacej v juhovýchodnom lotyšskom meste Daugavpils. Zaujímavosťou tejto železničnej tepny je, že väčšina jej trasy sa nachádza v Litve, hoci začína a končí v Lotyšsku. A práve táto železnica nielenže zlepšila spojenie s väčšími mestami, ale aj pritiahla do Kupiškisu obchod a remeslá.

Pestovaním ľanu bolo mesto známe už skôr. Roľníci z oblasti boli známi jeho pestovaním. Nachádzalo sa tu ich obchodné centrum. Svedčí o tom hanzovný sklad ľanu, ktorý sa zachoval dodnes. Bol postavený už v 18. storočí a zaujímavosťou je, že je prvou murovanou stavbou v meste. O viac ako storočie neskôr vybudovaná železnica obchod v meste – vrátane toho s ľanom – výrazne posilnila.

 

Partnerské vzťahy

Kežmarok a Kupíškis sa stali partnermi pred vyše 25 rokmi. Dohoda o nadviazaní kontaktných vzťahov a vzájomnej spolupráce medzi mestami Kupiškis a Kežmarok bola podpísaná 17. júla 1999. Obe samosprávy podnikajú oficiálne návštevy pri rôznych významných podujatiach. Najväčšmi to vidieť azda počas festivalu EĽRO. Do Kežmarku totiž pravidelne prichádzajú remeselníci a folklórne súbory z Kupiškisu a jeho okolia. Na podobné akcie do Litvy chodia zas návštevy od nás. Pokiaľ ide o šport, obe mestá zvyknú občas organizovať vzájomné volejbalové zápasy veteránov.

V poslednom diele miniseriálu si predstavíme francúzske mesto Lesneven.

Kristián Krempaský, na základe podkladov archívu redakcie, foto: Martynas Survila/wikimedia.org