Aktuality

Kežmarský basketbal v tomto roku oslávil 90 rokov od svojho založenia

21_01_90 rokov basketbal

Písal sa rok 1934, keď na kežmarskom gymnáziu vznikol organizovaný basketbalový oddiel. Od tohto momentu prežil kežmarský basketbal mnoho vzostupov i pádov. Informácie k tomuto článku nám poskytol tréner mládeže terajšieho Basketbalového klubu Mestského športového klubu Kežmarok (BK MŠK Kežmarok) Jozef Juhász.

 

Na začiatku bol profesor na gymnáziu

Tomuto športu sa začal ako prvý v našom meste venovať profesor na vtedajšom slovenskom gymnáziu Rudolf Nemec. Svojim študentom ukázal v tom čase pomerne mladý a dynamický loptový šport. Tí si ho okamžite zamilovali a už počas roka 1934 uskutočnili zápasy medzi jednotlivými triedami na škole. Následne sa stretli aj s nemeckým gymnáziom, ktoré porazili a položili dobrý základ popularizovaniu tohto športu v Kežmarku. Ďalší basketbalový nadšenci pribúdali a prvý veľký úspech na seba nenechal dlho čakať. V roku 1939 vyhrali kežmarskí gymnazisti stredoškolské spišské hry v basketbale. To sa však už blížila druhá svetová vojna.

 

Po vojne pribúdali ďalšie úspechy

Povojnové obdobie sa nieslo v znamení stále sa zvyšujúceho záujmu o basketbal, ktorému sa už venovali všetci učitelia telocviku na gymnáziu. Vďaka ich práci vzniklo v druhej polovici 50. rokov silné dorastenecké mužstvo, ktoré vyhralo nielen krajské majstrovstvá, ale i dorasteneckú ligu pred Iskrou Svit a Telovýchovnou jednotou (TJ) Sparta Košice. Toto víťazstvo znamenalo účasť vtedajšej Iskry Kežmarok na dorasteneckých majstrovstvách Československej republiky, ktoré sa konali v Brne a kežmarskí basketbalisti na nich zaznamenali štvrté miesto, čo bol pre náš klub fantastický úspech. V 60. rokoch minulého storočia sa začala do popredia dostávať aj kategória mužov, ktorej niekoľkokrát ušiel postup z krajských majstrovstiev do vyšších súťaží.

 

Problémy v 70. rokoch, no nádej prišla vďaka mládeži

Mužská zložka v týchto časoch zanikla, no o to viac tešila zložka mládežnícka, o ktorú sa vtedy starali aj legendárni bývalí hráči Karol Štepánek či Vladimír Janček starší. Práca týchto i ďalších trénerov vyvrcholila v sezóne 1986 / 1987, v ktorej kategória mladšieho dorastu postúpila do najvyššej súťaže na Slovensku. Tej istej generácii potom iba tesne ušiel postup do Slovenskej národnej ligy v kategórii staršieho dorastu.

 

V Kežmarku sa hrala druhá najvyššia súťaž

V 90. rokoch prežíval kežmarský basketbal úspešné obdobie. Žiaci v sezóne 1997 / 1998 postúpili do najvyššej basketbalovej súťaže na Slovensku a muži pôsobili v druhej najvyššej súťaži na Slovensku pod vedením Vladimíra Jančeka staršieho, Miroslava Marhefku a Branislava Saka.

 

Začiatok nového milénia a súčasnosť

V prvom desaťročí po roku 2000 sa kežmarský basketbal musel vyrovnať s problémami s infraštruktúrou, keďže asociácia sprísnila požiadavky na haly, v ktorých sa uskutočňovali majstrovské zápasy. Tieto problémy sa však podarilo vyriešiť vďaka zásahu mesta, rekonštrukcii haly a vzniku Mestského športového klubu, ktorého je basketbalový klub jeden zo zakladajúcich členov. V súčasnosti muži účinkujú v tretej najvyššej súťaži a klub sa orientuje hlavne na výchovu mladých talentov.

Text a foto: Filip Kubáni