Aktuality

Kauza „žltá voda“ má viacero vinníkov

07_03_doplnenie

Už sú to roky, čo sa obyvatelia Kežmarku bezvýsledne sťažujú na problém so znečistenou vodou na kežmarskom sídlisku Juh. Ľudia sa opakovane obracajú na inštitúcie a ľudí, ktorých v tejto veci považujú za kompetentných, avšak problém naďalej pretrváva. Kde však v skutočnosti hľadať príčinu a kto za týmto problémom reálne stojí? Dokážeme tento problém konečne vyriešiť? Potrebné informácie nám poskytol konateľ spoločnosti Spravbytherm, Marián Bešenej.

 

Voda so zhoršenými senzorickými vlastnosťami, alebo inak žltá, zakalená či špinavá voda. Snažíme sa ukazovať prstom a označiť vinníka. Ale ako to všetko vlastne je? Vinník nie je iba jeden, práve naopak. Do kvality vody vstupujú tri subjekty – Popradská vodárenská spoločnosť (PVS) ako dodávateľ studenej vody, ďalej spoločnosť Spravbytherm, s. r. o. ako výrobca a dodávateľ teplej vody a v neposlednom rade samotní vlastníci bytov.

 

Príčin špinavej vody je viacero

Najfrekventovanejší problém spôsobuje v súčasnosti PVS. Od začiatku tohto kalendárneho roka došlo v Kežmarku k vyše päťdesiatim poruchám, ktoré má na zodpovednosti práve táto vodárenská spoločnosť. Päťdesiat. Veľmi vysoké číslo – takáto miera porúch určite nie je bežná a nie je v poriadku.

Spoločnosť Spravbytherm v ponímaní tejto problematiky vystupuje ako producent teplej vody, ktorú vyrába vo svojich kotolniach a distribuuje ju prostredníctvom svojich rozvodov. Ak by ste navštívili kotolňu v problematickej časti mesta – na sídlisku Juh – videli by ste, že teplá voda je tu vyrábaná v doskových nerezových výmenníkoch najvyššieho hygienického štandardu. Spôsob produkcie teplej vody je prietokový, nie zásobníkový, to znamená, že voda, ktorá do kotolne prúdi, z nej aj rovno odteká. Nedochádza teda k žiadnemu hromadeniu vody, čiže hrozba znečistenia v tomto prípade neexistuje. Voda v kotolniach je spoločnosťou Spravbytherm kontrolovaná každý deň a zakaždým vykazuje čistý stav.

 

Spravbytherm si svoju úlohu plní, no potrebuje spoluprácu

Marián Bešenej pôsobí ako konateľ Spravbythermu už 28 rokov. Za celé tie roky spoločnosť neprehrala žiaden súdny spor, čo je okrem iného tiež dôkazom, že pravda je na jej strane a vinníka treba hľadať inde. Ďalší dôkaz môžeme nájsť aj v odpovedi na nasledujúcu otázku – prečo teplá žltá voda netečie stále, ale iba niekedy? Práve preto, že chyba je u dodávateľa studenej vody (PVS) a zároveň aj u koncového užívateľa – vlastníka bytu. Vodu celkovo delíme do troch kategórií podľa stupňa tvrdosti. Tá, ktorá prúdi do kežmarských domácností je extrémne mäkká a takýto druh vody má tendenciu sa veľmi ľahko zakaliť.

Koreň problému je potrebné hľadať v prvom rade v neprimerane častých odstávkach vody zo strany PVS. Tie sú v Kežmarku v poslednom období príliš časté, pričom každá odstávka je príčinou zakalenia vody. Pri každej odstávke teplej alebo studenej vody dochádza k poklesu tlaku studenej aj teplej vody v stúpačkách bytových domov a voda z kohútika bytu v takejto bytovke už len vytečie. Každý bytový dom disponuje horizontálnymi aj vertikálnymi rozvodmi, teda stúpačkami. Ak celkový tlak vody pri odstávke klesne na nulu, to isté sa stane aj s tlakom teplej vody v stúpačkách. Vlastníci bytov následne vypustia túto vodu zo stúpačky od najnižšieho po najvyššie podlažie. V tom momente sa do stúpačiek dostane vzduch, ktorý reaguje s usadeninami (inkrustáciami) v tomto potrubí. Inými slovami – stúpačky sa zavzdušnia a kyslík spôsobí oxidáciu železa, z ktorého je stúpačka vyrobená. Táto reakcia spôsobí okamžité zakalenie vody v miestach, kde došlo k vypusteniu vody.

Obyvatelia bytoviek si mohli všimnúť jeden fenomén – žltá voda takmer pravidelne v sobotu či nedeľu večer. Prečo je to tak? Dôvodom je, že práve v tieto dni, keď sa obyvatelia bytov zdržiavajú doma vo väčšej miere, sa približne v rovnakom čase rozhodnú osprchovať či okúpať. Aj táto skutočnosť negatívne dopadá na tlak vody, ktorý sa následne zrkadlí v nežiaducom zafarbení vody.

„Dodávka teplej vody je realizovaná prívodným a cirkulačným potrubím – to znamená že voda cirkuluje v rámci celého okruhu kotolne. Ak sa voda zakalí v jednom, alebo viacerých bytových domoch, dostane sa zakalená voda fakticky všade – aj do objektov, kde nedošlo k vypusteniu stúpačky,“ opisuje problematickú skutočnosť Marián Bešenej, ktorý ďalej pokračuje: „Takto zakalená voda potom musí byť vypustená, aby od nás – od výrobcu tepla prišla už nezakalená voda (to sú tie sťažnosti od vlastníkov bytov, že musia vypustiť časť vody, aby im začala tiecť čistá voda). To potvrdzuje, že problém principiálne nemá výrobca tepla, teda spoločnosť Spravbythem. My totiž ohrievame vodu v prietokových systémoch doskových nerezových výmenníkov, kde nedochádza k absolútne žiadnemu vzájomnému kontaktu teplej a studenej vody.“

 

Riešenie je na svete, spolupracovať však musia všetci

Riešením celého tohto nepríjemného problému by mohla byť výmena všetkých rozvodov vody za plastové potrubia. Takáto výmena je už na sídlisku Sever realitou. Spoločnosť ubezpečuje obyvateľov kežmarského Juhu, že situáciu skutočne rieši, avšak bez spolupráce to nepôjde. Podľa informácií od konateľa Spravbythermu v súčasnosti prebiehajú práce na projektovej dokumentácii. Budúci rok by malo byť vydané stavebné povolenie. Spoločnosť následne plánuje vyzvať všetky bytové domy na problematickom sídlisku, respektíve ich správcov, k výmene súčasných horizontálnych aj vertikálnych rozvodov za nové, plastové – v nadväznosti na chystanú výmenu rozvodov na sídlisku Juh.

Problém so zakalenou vodou nebude nikdy úplne odstránený, pokiaľ nedôjde k výmene potrubia na všetkých stupňoch distribúcie vody. Bez spoločnej súčinnosti to teda nepôjde. Vodárenská spoločnosť musí minimalizovať odstávky vody a v prípade odstávky zabezpečiť odkalenie vody (čo sa v súčasnosti nedeje). Výrobca teplej vody – Spravbytherm musí zabezpečiť výmenu svojich potrubí. Vlastníci bytov zase musia vymeniť vnútorné rozvody v bytovke za plastový variant. Takto sa dokážeme dopracovať k čistej vode bez nepríjemných „žltých momentov“.

Gabriela Tomajková, foto: Ondrej Miškovič, flickr.com/Spookygonk, archív redakcie

Galéria