Aktuality
Aktuality
Festival EĽRO 2024 v hodnoteniach, číslach a fotografiách
V poradí 32. ročník medzinárodného festivalu Európske ľudové remeslo (EĽRO) sa toto leto odohrával exkluzívne na pozadí prezentovaného regiónu Liptov. Remenárske remeslo bolo ťažiskové a festival sa rámcoval prednostne do jeho príbuzných remesiel. Sekundárne sa na EĽRO predstavil aj remeselnícky silne podkutý český Liberecký kraj. Organizátori festivalu konštatujú, že záujem o festival z roka na rok vzrastá.
Organizátori zároveň vyčíslili, že prostredný sobotňajší festivalový deň zaznamenal oproti minulému roku zvýšenie návštevnosti o jednu tretinu. Podľa slov primátora mesta Jána Ferenčáka počas záverečného korunovačného ceremoniálu v posledný festivalový deň zároveň v uplynulých dňoch došlo k markantnému rozšíreniu areálu; a tiež ku zvýšeniu počtu remeselných stánkov. Primátor skonkretizoval, že návštevníci mali možnosť navštíviť až 150 remeselných stánkov na ploche väčšej ako 1 350 m² a k dispozícii im bolo 70 stánkov s občerstvením.
Medzinárodný záujem o festival rastie
Na festivale EĽRO sa zúčastnilo v priemere 120 remeselníkov, 1 200 účinkujúcich a desiatky tisíc návštevníkov. Na festivale sa zúčastnili popri domácich folkloristoch folkloristi z piatich krajín – z Českej republiky, Poľska, Maďarska, Talianska a zo Srbska. Záštitu nad 32. ročníkom festivalu EĽRO prevzal prezident Slovenskej republiky Peter Pellegrini.
Organizátori však – ako bolo spomenuté vyššie – podotkli, že záujem o EĽRO (aj medzinárodný) z roka na rok rastie. Podľa nich to dokladuje účasť veľvyslancov z celého sveta, účinkujúcich z rôznych krajín či návštevy delegácií až z deviatich z desiatky partnerských miest Kežmarku.
Festival svojou návštevou poctili vzácni hostia z Maďarska, Rumunska, Španielska, Srbska, Slovinska, Severného Macedónska, Chorvátska, Cypru, Spojených štátov amerických či Japonska a Číny. Organizátori zároveň vyzdvihli, že Kežmarok navštívili okrem delegácii i remeselníci zo spomenutej deviatky partnerských miest Kežmarku. Množstvo profesionálnych remeselných stánkov zastrešil zmienený región Liptov a Liberecký kraj.
Kráľ zvonolejár, známe hudobné mená, Krvavé dejiny a jedinečná výstava
Počas záverečného korunovačného ceremoniálu, ktorý je zároveň absolútnym vyvrcholením festivalu EĽRO, odovzdal doterajší kráľ remesla, drotár Juraj Šerík z Čadce, svoju korunu, žezlo a róbu novému nástupcovi. Stal sa ním zvonolejár Jakub Vorobeľ z Chotče z okresu Stropkov. O novom kráľovi remesla sa dočítate viac na strane 17.
Počas festivalového trojdnia bolo počuť hudbu množstva kapiel, skupín či folklórnych hudobníkov. Návštevníci zažili koncert skupiny Gladiátor, Kandráčovcov, Duchoňovcov, českej skupiny Chinaski či speváčky Liny Mayer. Osobitný ohlas zažilo vystúpenie Krvavé dejiny v novom žánri, o ktorom sme publikovali separátny text v júlovom vydaní Novín Kežmarok.
Samostatnú zmienku si zaslúži signifikantne úspešná výstava Kežmarských sedmových karát. Ide o výstavu originálnych sedmových karát s vyobrazením najväčších osobností Kežmarku a Tatier od výtvarníčky Kataríny Cermanovej. Jej autorka je kežmarskému publiku pomerne známa z predošlej úspešnej výstavy takzvaných Tatranských sedmových karát. Katkino originálne dielo festival obohatilo o to viac, že na Slovensku podobný počin, aký obomi výstavami – aktuálne vyzdvihujúc tú poslednú – dosiahla Katka Cermanová, nenájdete.
Kristián Krempaský, foto: Peter Cintula