Aktuality
Aktuality
Ďalší krok k realizácii štvrte etapy Cesty okolo Tatier je za nami
V kaštieli Strážky poľskí a slovenskí partneri 17. júla podpísali partnerskú zmluvu o realizácii projektu s názvom: „Historicko-kultúrno-prírodná cesta okolo Tatier – 4. etapa“, ktorého realizácia bola schválená v júni tohto roku v rámci Programu Interreg Poľsko-Slovensko 2021-2027.
Hostí privítali predseda a podpredseda zhromaždenia EZÚS TATRY Štefan Bieľak a Bogusław Waksmundzki, po nich aj primátor mesta Spišská Belá Peter Zibura.
Partnerskú zmluvu podpísali zástupcovia:
o Európskeho zoskupenia územnej spolupráce TATRY s.r.o. (EZÚS TATRY) – riaditeľ Michał Stawarski,
o mesta Spišská Belá – primátor Peter Zibura,
o mesta a obce Čierny Dunajec – primátor Marcin Ratułowski,
o obce Jablonka – starosta Stanisław Kasprzak,
o obce Nižné Lapše – starosta Jakub Jamróz,
o obce Štrba – starosta Michal Sýkora.
Vďaka pohostinnosti vedenia kaštieľa mali účastníci možnosť navštíviť aj túto budovu, ktorá sa nachádza priamo na trase Cesty okolo Tatier, spoznať jej fascinujúcu históriu a bohatú zbierku diel významného slovenského maliara Ladislava Medňanského.
Zmeny sú rozsiahle
Počas stretnutia predseda zhromaždenia predstavil doterajšie výsledky tohto projektu a rozsah investícií plánovaných na roky 2025-2026 v rámci štvrtej fázy projektu.
V rokoch 2014 až 2021 sa realizovali 3 etapy tejto investície spolufinancovanej z fondov EÚ určených na poľsko-slovenskú cezhraničnú spoluprácu. Výsledkom je, že Cesta okolo Tatier má už viac ako 170 km prevažne asfaltových cyklotrás a využívajú ju nielen cyklisti, ale aj korčuliari, peší turisti a v zime bežkári. Ročne po nej prejde približne 6-tisíc ľudí. Cesta okolo Tatier vybavená oddychovými zónami a bezplatnými parkoviskami Park&ride, plná atrakcií a pamiatok, je ideálnym miestom pre voľnočasové aktivity pre rodiny s deťmi, seniorov aj mladých aktívnych ľudí.
Štvrtá etapa projektu sa zameriava na ďalšie skvalitnenie Cesty okolo Tatier ako cezhraničného produktu cestovného ruchu.
V rámci projektu vznikne na Slovensku a v Poľsku viac ako 14 km nových cyklotrás, ktoré povedú na jedinečné miesta v pohraničnej oblasti a doplnia doteraz vybudované trasy ich prepojením do dlhých súvislých úsekov. Na slovenskej strane bude pokračovať výstavba úseku v Ždiari smerom do Monkovej doliny s dĺžkou 4,37 km aj úseku Štrba – Važec a Štrba – Lučivná v celkovej dĺžke 3,02 km. Na poľskej strane sa vybuduje cyklotrasa spájajúca Oravu s hlavnou trasou Cesty okolo Tatier na úseku Chyžné – Jablonka v dĺžke 6,74 km.
Nebude to len o cyklotrase
Z budovania cyklotrás vyťažia aj historické budovy, ktoré budú zrekonštruované a niektoré z nich nadobudnú nové funkcie. Viac ako 100-ročná železničná stanica v Čiernom Dunajci, ktorá sa nachádza hneď vedľa cyklotrasy vybudovanej v roku 2015, bude obnovená a prestavaná na servisné centrum pre návštevníkov cyklotrasy. Obnovená bude aj fasáda Ľudového domu v Nižných Lapšoch, v ktorom sa nachádza interaktívna prírodná expozícia pohraničia pripravená samotnou obcou v rámci druhej etapy projektu. V obci Kacvín budú k dispozícii aj špeciálne oddychové zóny s cyklistickou dráhou a altánkom.
Propagácia bude spoločná
Plány projektu zahŕňajú aj propagáciu Cesty okolo Tatier ako cezhraničného turistického produktu, a to vo forme spoločnej online kampane za účasti blogerov. Na sociálnych sieťach pobeží reklama ohľadom ponuky cykloturistiky v rámci poľsko–slovenského pohraničia. Súčasťou kampane bude prieskum a analýza turistického ruchu v danej oblasti. Nebude chýbať ani študijná tlač pre blogerov a novinárov píšucich o cestovnom ruchu.
Financovane je stanovené
Celková hodnota projektu je viac ako 5 miliónov eur, z toho spolufinancovanie z EÚ, ktoré projekt získal v rámci programu Interreg Poľsko-Slovensko 2021-2027, predstavuje takmer 4 milióny eur.
Lívia Jakšová,