Aktuality

Pamiatky v Kežmarku, ktoré nás zavedú po stopách hrdinov

tank

Mesto Kežmarok má za sebou rôzne dejinné epochy. Medzi nich patria, bohužiaľ, aj vojny. Najviac obyvateľov mesta poznamenala 2. svetová vojna.

V Kežmarku po stáročia nažívali medzi sebou Slováci, Nemci, Maďari, Židia a mnohí ďalší. Tento obraz sa zmenil práve počas 2. svetovej vojny. Udalosti smutných rokov 1939 až 1945 nám na území mesta pripomínajú pamätné tabule a pamätníky. Mnohé z nich sú zapísané v zozname Národných kultúrnych pamiatok (NKP).

Tank T-34/85

Medzi najznámejšie vojenské pamiatky v Kežmarku rozhodne patrí pamätník s tankom T-34/85 v mestskom parku pri hrade. Ide o pamätník venovaný 1. československej samostatnej tankovej brigáde v ZSSR. Pamätník odhalili 24. januára 1969 pri príležitosti 24. výročia oslobodenia Kežmarku. Dňa 7. februára 1986 bol vyhlásený za NKP a v roku 2022 boli pri pamätníku inštalované informačné panely, ktoré návštevníkov informujú o udalostiach v roku 1945.

Socha Vďaky na nádvorí Kežmarského hradu

Roky 2. svetovej vojny sa zapísali aj do dejín mestského hradu. V jeho priestoroch po začiatku Slovenského národného povstania sídlilo nemecké vojenské veliteľstvo. Od začiatku septembra 1944 bol v Kežmarku umiestnený štáb, neskôr oporný bod Zvláštneho oddielu z. b. V. 27 so sídlom v Prešove. Príslušníci oddielu v hrade a na iných miestach väznili a vypočúvali zajatých povstalcov a partizánov. Mnohých z nich popravili v rohu hradného nádvoria. Na tomto mieste bol 9. mája 1948 odhalený pamätník, ktorý je od roku 1963 zapísaný v zozname NKP. Dňa 27. januára 1988, pri príležitosti 43. výročia oslobodenia Kežmarku, bol na hradnom nádvorí odhalený nový pamätník. Predstavuje ho socha Vďaka od akademického sochára Ľudovíta Korkoša. Zapísaný v zozname NKP.

Pamätná tabuľa transportovaných do koncentračných táborov

V Kežmarskom hrade boli v rokoch 1942 až 1945 sústreďovaní a väznení aj Židia. Odtiaľ boli transportovaní do koncentračných táborov. Pamätná tabuľa pripomínajúca tieto udalosti je umiestnená vo vstupnej hale hradnej muzeálnej expozície severovýchodného traktu. Tabuľu, ktorú zhotovil kežmarský kamenár Jozef Markoči, odhalili 18. októbra 2004.

Pamätník obetiam holokaustu

V Parku Alfréda Grosza na Toporcerovej ulici sa nachádza pamätník venovaný obetiam holokaustu. Je umiestnený na pôdoryse v tvare šesťcípej hviezdy a na mieste, kde stála veľká synagóga. V rokoch 1942 až 1945 v koncentračných táboroch skončilo 1 089 kežmarských Židov. Hrôzy holokaustu z nich prežilo asi sto. Pamätník odhalili 18. novembra 2013 počas Dní židovskej kultúry v Kežmarku. Autormi pamätníka sú Ing. arch. Miloslav Neumann a Ing. arch. Róbert Burger.

Pamätná tabuľa 2. československej samostatnej paradesantnej brigády

Na budove Strednej odbornej školy agropotravinárskej a technickej na ulici Kušnierska brána je umiestnená pamätná tabuľa venovaná 2. československej samostatnej paradesantnej brigáde v ZSSR. Príslušníci paradesantnej brigády sa v polovici februára 1945 začali sústreďovať v Kežmarku a časť brigády bola ubytovaná v budove terajšej odbornej školy. Pamätnú tabuľu odhalili 30. augusta 1969 a neskôr zapísali do zoznamu NKP.

Pamätník padlým na starom historickom cintoríne

Na starom historickom cintoríne v Kežmarku sa nachádza pamätník venovaný padlým v 1. a 2. svetovej vojne a v Slovenskom národnom povstaní. Pamätník odhalili 30. augusta 1969 pri príležitosti 25. výročia Slovenského národného povstania a neskôr zapísali do zoznamu NKP. Autorom je akademický sochár Ján Korkoš. V roku 2022 bola pred pamätníkom odhalená pamätná tabuľa s menami 25 známych pochovaných vojakov a partizánov. Okrem nich je tam pochovaných ďalších 15 neznámych vojakov a 8 neznámych civilných osôb. Hroby padlých a popravených sa nachádzajú na ploche pred pamätníkom.

Marcel Maniak, editácia a foto: Ondrej Miškovič


PAMIATKY POHODLNE VO VAŠOM TELEFÓNE

V aplikácii Munipolis nájdete všetky pamiatky z tohto článku, ale aj tie z Historickej cesty. Počas leta máte tak vo vašom telefóne smart sprievodcu mestom a pamiatkami. Stiahnite si aplikáciu a registrujte sa ešte dnes!