Aktuality
Aktuality
Szabina Góré – Návrat ku koreňom
Návrat ku koreňom je názov dvojvýstavy, ktorá je počas leta inštalovaná vo Výstavnej sieni mesta Kežmarok. Skutočný príbeh rodiny z vojnového obdobia bol inšpiráciou pre uskutočnenie výstav.
V rodine Tomčíka, miestneho kočiša, sa narodili tri deti. Otec narukoval do 1. svetovej vojny. Matka ostala sama s maličkými deťmi, ochorela a umrela. Deti putovali do detského domova. Otec sa po vojne vrátil, ale z domova si zobral už len dve deti. Dcéru Annu si medzitým adoptovali a odišla do Maďarska. Anna po rokoch požiadala Červený kríž, aby zistil, kde sú jej súrodenci, a tak sa podarilo zorganizovať stretnutie Anny, Heleny a Antona. Bolo to po rokoch jediné stretnutie stratených súrodencov pochádzajúcich z Kežmarku. Anna prežila svoj život v Maďarsku, a tam má aj svojich potomkov. Anton sa po druhej svetov vojne usadil v Českej republike a Helena ostala žiť v Kežmarku. Tu sa vydala za Jána Zubala. Práve syn Heleny a Jána Zubalovcov Milan myšlienku výstavy Návrat ku koreňom inicioval.
V roku 2020 Betka, vnučka Anny, žijúca v Maďarsku, našla cez sociálnu sieť rodinu Zubalovu. Nasledovali jednodňové návštevy na oboch stranách. Betka má dcéru Szabinu Góré, ktorá je výtvarníčka. Maďarská vetva rodiny zastúpená Szabinou sa tak po rokoch vracia ku svojim koreňom, do nášho mesta, kde sa pred viac ako 110 rokmi narodila jej prababička.
Szabina Góré je absolventkou fakulty výtvarných umení na Univerzite v Pécsi. V umeleckej tvorbe sa zaoberá jemnou rovnováhou medzi neosobnou existenciou a ľudskou dušou. Využíva starodávnu maliarsku techniku zvanú enakustika (maľovanie roztaveným včelím voskom). Pracuje s paralelou modernosti a tradičného prístupu. Organický včelí vosk vníma ako vysoko posvätný materiál so zložitým systémom symbolov. Jej zámerom je v interiéroch a figurálnych maľbách objavovať skryté miesta v podvedomí. Zaujíma ju tá tichá či temnejšia stránka ľudskej povahy na hranici grotesky. Jej tvorba, prezentovaná v Kežmarku, vychádza z grafických pečiatok, frotáže a monotypie na plátne. Geometrická kompozícia, ktorá vytvára poriadok a chaos, presvitá cez jemne žltý enkaustický vosk a vytvára niekoľko vrstiev.
Atmosféru Kežmarku, kde sa príbeh troch detí odohral, navodí výstava pohľadníc a fotografií od konca 19. storočia až po rok 2022. Zbierky Zděnka Baligu a Andreja Janovského prinášajú zaujímavý pohľad na naše mesto v obdobiach rokov 1900 (aj staršie) – 1945, 1945 – 1989, 1989 – 2022 a zabudnutý Kežmarok (pohľady na budovy a miesta, ktoré už zmizli z povrchu zemského). Okrem vystavených originálov je na výstave prezentácia fotografií podfarbená hudbou – dobovou zo začiatku 20. storočia až po súčasnú pieseň o Kežmarku z autorskej dielne Vlada Krausza.
Barbora Kaprálová