Aktuality

Novo zreštaurovaný obraz z Múzea v Kežmarku

hrad

Múzeum v Kežmarku uchováva mnohé hodnotné i zaujímavé hmotné doklady minulosti. Niektoré sa doň dostali vo veľmi zlom stave, a tak, aby mohli byť vystavené na verejnosti, musia najskôr prejsť konzervátorským alebo reštaurátorským procesom.

Nateraz posledným zbierkovým predmetom, ktorý prešiel touto ozdravnou procedúrou je obraz so zaujímavým ikonografickým námetom Krista v mystickom lise. Toto starobylé symbolické prirovnanie vychádza predovšetkým z biblického textu proroka Izaiáša. Najväčšie rozšírenie dosiahlo v 16. až 18. storočí, keď patrilo k širokej škále obrázkov, produkovaných najmä grafickými technikami. Za ich úspechom stojí názorné spojenie medzi krvou Krista a vínom eucharistie. Hroznový (vínny) lis je tu znázornený ako nástroj násilného krvácania Krista ako ceny spásy, je teda nástrojom vykúpenia, symbolom kríža. Preto nie je náhodou, že tlačiaca doska vretena lisu je zobrazená vo forme kríža. Do lisu, podobne ako na kríž, však vstupuje Kristus dobrovoľne. Je akoby sám sebe nástrojom vlastnej obety – on sám sa obetúva a sám lisuje, necháva prúdiť vlastnú krv pre spásu sveta. Kristus je zobrazený v kadi plnej moku, nie je to sladká šťava hrozna, ale jeho krv, ktorej sladkosť, podľa exegétov, sladkosť muštu prevyšuje. Vizualizácia tohto ikonografického motívu bola bližšie v rovine ľudovej zbožnosti, čomu zodpovedá i výtvarná kvalita obrazu z Múzea v Kežmarku.

Reštaurovanie obrazu bolo zverené nadanej reštaurátorke Mgr. art. Ludmile Zozuľákovej z Košíc, ktorá mala pred sebou náročnú úlohu. Obraz sa nachádzal v havarijnom stave, napriek tomu, že bol v minulosti neodborne opravovaný. Maľba bola značne poškodená, popraskaná, chýbala na 30 % plochy a hrozilo jej ďalšie opadávanie z podložky. Vrchný ochranný lak bol stmavnutý, zožltnutý a celkovo bol obraz pokrytý vrstvou špiny a mastnoty. Aj samotné riedko tkané ľanové plátno bolo miestami veľmi zničené s trhlinami pozdĺž okrajov.

V prvej fáze reštaurovania bol obraz stabilizovaný a chemicky očistený od špiny a laku. Následne bol dočasne zabezpečený prelepením japonským papierom, aby nedochádzalo k jeho ďalšej deštrukcii. Plátno bolo podlepené ďalším plátnom, čím bolo spevnené. Po odstránení japonského papiera boli miesta s vypadnutou farbou vyplnené kriedovým tmelom. Po vypnutí na nový podrám sa pristúpilo k retuši, ktorá bola realizovaná v dvoch fázach. V prvej sa použili akvarelové farby, po zalakovaní sa niektoré miesta opravovali ešte lakovými farbami. Robilo sa to preto, lebo pri reštaurovaní musia byť všetky nové zásahy odstrániteľné bez poškodenia originálu a majú byť pri pohľade z blízka rozlíšiteľné. Z toho dôvodu sa i „domaľovávanie“ zničených miest robilo bodkovanou alebo čiarkovanou formou. Na záver bol obraz natretý regeneračno-ochranným lakom.

Vďaka získaniu grantu z Fondu na podporu umenia je možné tento zaujímavý obraz po prvýkrát vidieť v stálej expozícii sakrálneho umenia na Kežmarskom hrade.

Maroš Semančík

Foto: Rekonštrukcia obrazu Krista v mystickom lise.

Galéria