Aktuality
Aktuality
Maguráčik o Kežmarku hovoril tancom i v zahraničí
Tridsiatu šiestu sezónu začína Maguráčik vystúpeniami v tatranskom Grandhoteli v Starom Smokovci, predstavuje sa na fašiangovom stretnutí v Kežmarku a pripravuje sa na okresnú a krajskú súťaž detských folklórnych súborov v Kežmarku a Raslaviciach, kde sa predstavil pásmom „Košicek“.
V priebehu mája sa spoločne so seniormi z Maguráka predstavil na festivale v bulharskom mestečku Dupnitza. V júni Maguráčik organizuje medzinárodný festival DFS Krojované bábiky a predstavuje sa na festivale EĽRO v Kežmarku. Poslednýkrát sa zapája do medzinárodnej tanečnej dielne v Prahe a v Tatrách, kde sa počas desiatich rokov prezentovali členovia súboru Maguráčik a ako lektor tam pôsobil aj vedúci Juraj Švedlár. V auguste vycestoval za hranice Slovenska, tentokrát do poľských Sierakowic, na 8. Festival loveckej kultúry. Spoločne s partnerským mestom Nowy Targ sa podieľal na príprave a realizácii projektu tradičných odevov spod Tatier s názvom Od Nového Targu po Kežmarok. Záver roka opäť patril Vianociam pod Tatrami.
Ďalšia, 37. sezóna opäť patrila k tým úspešným. Na okresnej i krajskej súťaži hudobného folklóru si Maguráčk odniesol palmu víťazstva v kategórii ľudových hudieb, speváckych skupín a sólistov inštrumentalistov. Reprezentoval slovenský folklór v českom Nymburku a Teplej pri Mariánskych Lázňach. Predstavil sa na Dňoch slovenskej kultúry v Krempachoch, vystupoval na EĽRO v Kežmarku a opäť sa zapojil do organizácie Festivalu krojovaných bábik. Úspešnú sezónu ukončil výbornou reprezentáciou v podobe účinkovania vo vianočnej Kapurke a na benefičnom koncerte v RTVS.
V novom kalendárnom roku pokračoval v príprave projektu Rok v tradíciách Tatier. V tejto časti chcel predstaviť jarné zvyky zo Zamaguria, letné hry a jesenné piesne a tance z oblasti Horného Spiša. Na sústredení vo februári pripravil základy najnovšieho čísla pod názvom Dolu pod Magurom. S týmto programovým číslom sa predstavil aj na okresnej a krajskej súťaži vo Svite a Raslaviciach a po vynikajúcom výkone sa prebojoval do finále celoslovenskej prehliadky detských folklórnych súborov v Likavke. Tam opäť zabojoval, keď získal umiestnenie v Zlatom pásme a cenu za interpretáciu ľudovej hudby. Je to jedno z najlepších umiestnení súboru počas 38-ročnej činnosti a najväčší úspech jeho vedúcich, manželov Juraja a Anny Švedlárovcov a vedúcej hudby Ivety Pavlíkovej. Vrcholom činnosti súboru boli aj vystúpenia v rámci Festivalu krojovaných bábik v Kežmarku a Poprade, kde po prvýkrát predstavil súbor tento projekt. Ďalšia premiéra tohto programu na EĽRO priniesla úspech, na základe ktorého sa program zopakoval v rámci kultúrneho leta aj v auguste na námestí v Kežmarku. Ukážky z projektu predstavil súbor úspešne i na medzinárodnom festivale v Dubrovne v Bielorusku a na ostatných vystúpeniach vo Vysokých Tatrách a okolí.
Juraj Švedlár, foto: archív Maguráčika