Aktuality
Aktuality
Po stopách zakladateľov alebo začiatky Euroregiónu Tatry
Myšlienka spolupráce medzi samosprávami na slovensko-poľskom pohraničí v podtatranskej oblasti vznikla v novembri 1991. V nasledujúcich rokoch sa viedli rozhovory o rozširovaní vzájomných kontaktov a v roku 1993 sa stretli predstavitelia samosprávnych orgánov.
Výstupom medzinárodných rozhovorov bola Deklarácia samosprávnych orgánov územných častí Poľskej republiky a Slovenskej republiky o projekte vytvorenia cezhraničného zduženia Euroregión Tatry z 31. októbra 1993. Na ustanovujúcom kongrese 26. augusta 1994 v Nowom Targu bola podpísaná dohoda medzi samosprávami Poľska a Slovenska o založení cezhraničného zväzu Euroregion Tatry. Vojvodský súd v Nowom Saczi rozhodnutím z 15. decembra 1994 zapísal Euroregion Tatry do zoznamu zväzov a potvrdil jeho štatút.
Po dlhých konzultáciách a odporúčaniach zo strany Ministerstva vnútra SR bola na slovenskej strane v záujme registrácie prijatá koncepcia, podľa ktorej v zmysle Občianskeho zákonníka bolo vytvorené záujmové združenie právnických osôb pod názvom Región Tatry ako samostatný právny subjekt.
Rozvoj cezhraničnej spolupráce vychádzal z dlhodobej koncepcie zahraničnej politiky Slovenskej republiky, avšak v jej začiatkoch absentovali viaceré nástroje, ktoré by vytvárali právny rámec pre jej rozvoj. Samosprávne orgány v Poľsku a na Slovensku však chceli svoje aktivity rozvíjať v prihraničnom euroregionálnom zväzku, aj keď takúto formu spolupráce právny poriadok Slovenskej republiky nepoznal. To spôsobovalo napätie vo vzťahoch samospráv na oboch stranách hranice.
Postupne sa však zosúladil právny poriadok Slovenskej republiky a Poľskej republiky s európskym právom a dnes už v súlade so zákonom majú obce Slovenskej republiky právo stať sa členom medzinárodného združenia a samosprávne kraje sú rovnocenným partnerom poľským vojvodstvám.
Koncepcia vybudovania stredísk za účelom slovensko-poľskej spolupráce v Nowom Targu a Kežmarku vznikla na mimoriadnom kongrese Cezhraničného zväzku Euroregión Tatry v roku 1999. Idea našla podporu u predstaviteľov samospráv, a tak mestá Kežmarok a Nowy Targ ponúkli dva meštianske domy v centrách oboch miest. 12. februára 2004 bolo otvorené stredisko poľsko-slovenskej spolupráce v Nowom Targu. Na slovenskej strane výstavba sídla trvala o čosi dlhšie, a tak sa slávnostné prestrihnutie pásky Domu slovensko-poľského stretávania Euroregiónu Tatry v Kežmarku uskutočnilo 6. júla 2007.
Doterajšie aktivity a úspechy podporujú i vlády obidvoch štátov. 19. novembra 2004 bol prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič hosťom v rámci oficiálnej návštevy Poľskej republiky v Stredisku poľsko-slovenskej spolupráce v Nowom Targu. Po troch rokoch, keď sa spolupráca prehĺbila, pozval na neoficiálnu návštevu prezident Ivan Gašparovič prezidenta Poľskej republiky Lecha Kaczyńskeho. Stretnutie prezidentov Poľska a Slovenska sa 3. decembra konalo práve v Dome slovensko-poľského stretávania Euroregiónu Tatry v Kežmarku.
Nad celou touto historickou epochou vývoja Euroregiónu Tatry stáli významní ľudia, ktorým patrí prejav obdivu a pozornosti. Vďaka obetavosti zakladateľov, ktorí stáli pri zrode Euroregiónu Tatry, ale aj tých, ktorí dnes napĺňajú jeho program, sa toto združenie plnohodnotne zapája do procesu integrujúcej sa Európy.
Preto si v ďalších číslach kežmarských novín priblížime podrobne významné osobnosti – čestných členov Euroregiónu Tatry, ktorí sa aktívne podieľali na jeho formovaní.
Lívia Kredatusová